Почели преговори о минималној заради, синдикати и послодавци изнели ставове
Чланови Социјално-економског савета званично су почели преговоре о висини минималне зараде у 2021. и на састанку су синдикати затражили достизање минималне потрошачке корпе од 37.500 динара, а послодавци да раст минималца не падне на терет привреде, док је влада најавила да ће свој став саопштити на наредном састанку 1. септембра.
На састанку су били преговарачки тимови Савеза самосталних синдиката Србије, УГС Независност, Уније послодаваца Србије, као и Министарства за рад и Министарства финансија.
Извршна секретарка УГС "Независност" Чеданка Андрић је рекла да су данас формално почели преговори и да је позиција те синдикалне организације била заједничка са колегама из СССС.
"Ми смо заступали став и држали се договора који је постигнут на СЕС - у да минимална зарада за наредну годину буде у износу минималне потрошачке корпе. То је сматрамо минимум који треба задовољити и наглашавамо да би требало да постоји једна потрошачка корпа, а не минимлана и просечна", рекла је Андрићева за Танјуг.
Истиче да је тренутно минимална потрошачка корпа онај репер који је синдикат заступа, поготово имајући у виду да су људи који примају миималац у ризуку од сиромаштва.
Kаже да овог пута нису чули став владе пошто није изашла са предлогом већ је Министарство финансија представило податке и анализе.
Почасни председник УПС-а Небојша Атанацковић рекао је за Танјуг да су изнели од раније познате захтеве, то јест да је још рано да би могло да се установљава шта ће се дешавати наредне године.
"Сачекаћемо став владе и уколико буде за повећање минималца тражићемо као и претходних година одређене олакшице за привреду".
Kаже да закон предвиђа да минималац за наредну годину буде договорен до 15. септембра, али да су послодавци у начелу за замрзавање минималне зараде и да ће уколико став владе буде другачији тражити да то не иде на терет привреде.
Минимлац у Србији прима око 350.000 људи.
Коментари