Читај ми!

Неизвесност на тржишту гаса – хоће ли бити довољно за Србију и Европу

Србија је енергетски спремна за предстојећу зима, а гас плаћа по повољнијој цени у односу на друге земље, изјавила је за РТС уредница портала "Енергија Балкана" Јелица Путниковић. Електрична енергија је постала критична у Европи због тога што се иде ка гашењу термоелектрана на угаљ и прелазак на гас, што је скупа производња, додаје Путниковићева.

Србија ће и ове зиме, према договору председника Александра Вучића и руског лидера Владимира Путина, плаћати руски гас по сниженој цени.

Јелица Путниковић, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекла је да вероватно увелико теку преговори о склапању још једног гасног аранжмана наше земље са Русијом, који истиче у мају, те да плаћамо гас много повољније у односу на друге земље, судећи по берзи.

Према њеним речима, ове зиме највише гаса ће стићи преко "Турског тока", мања количина из Азербејџана, а део се складишти у Мађарској.

"Сигурни смо да ћемо ове године имати довољно гаса, можда и више од оних које зависе од тога да ли ће стићи гас у ЛНГ терминале", каже Путниковићева.

Европа није потрошила гас од прошле зиме, са струјом критично

Говорећи о ситуацији у Европи, Путниковићева каже да још од прошле зиме није потрошила сав гас из складишта, као и да су те количине прилично високе.

"Хвале се да ће имати довољно гаса, али је са ратом у Украјини смањила потрошњу природног гаса и увоз из Русије", указује Путниковићева.

Напомиње, такође, да је електрична енергија постала критична, јер Европа иде ка гашењу термоелектрана на угаљ и прелази на гас.

"Та производња је скупа, а обновљиви извори зими не функционишу најбоље, па ће бити проблема", наводи Путниковићева. 

Друге опције

На питање да ли ћемо моћи из Александрополиса да повучемо гас ове зиме који смо резервисали, с обзиром на то да је терминал за течни природни гас у том грчком граду почео са радом, Путниковићева каже да је то наша резервна варијанта.

"Србија има гасовод из Бугарске који је међудржавна конекција и преко њега можемо да транспортујемо 1,8 милијарди кубних метара гаса годишње. Бугарска и Грчка, такође, имају гасну везу. Нема најаве да ће сутра кренути гас из Александрополиса, али нам даје могућност да имамо резервну варијанту", објашњава гошћа Јутрњег програма.

Подсећа и да је најављена градња гасовода између Србије и Северне Македоније. "У процесу је, такође, израда студија процене изградње гасовода између Грчке и Северне Македоније, што значи да ћемо имати и тај правац", закључује уредница портала Енергија Балкана Јелица Путниковић.

четвртак, 21. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње