Читај ми!

Неизвесност на тржишту гаса – хоће ли бити довољно за Србију и Европу

Србија је енергетски спремна за предстојећу зима, а гас плаћа по повољнијој цени у односу на друге земље, изјавила је за РТС уредница портала "Енергија Балкана" Јелица Путниковић. Електрична енергија је постала критична у Европи због тога што се иде ка гашењу термоелектрана на угаљ и прелазак на гас, што је скупа производња, додаје Путниковићева.

Србија ће и ове зиме, према договору председника Александра Вучића и руског лидера Владимира Путина, плаћати руски гас по сниженој цени.

Јелица Путниковић, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекла је да вероватно увелико теку преговори о склапању још једног гасног аранжмана наше земље са Русијом, који истиче у мају, те да плаћамо гас много повољније у односу на друге земље, судећи по берзи.

Према њеним речима, ове зиме највише гаса ће стићи преко "Турског тока", мања количина из Азербејџана, а део се складишти у Мађарској.

"Сигурни смо да ћемо ове године имати довољно гаса, можда и више од оних које зависе од тога да ли ће стићи гас у ЛНГ терминале", каже Путниковићева.

Европа није потрошила гас од прошле зиме, са струјом критично

Говорећи о ситуацији у Европи, Путниковићева каже да још од прошле зиме није потрошила сав гас из складишта, као и да су те количине прилично високе.

"Хвале се да ће имати довољно гаса, али је са ратом у Украјини смањила потрошњу природног гаса и увоз из Русије", указује Путниковићева.

Напомиње, такође, да је електрична енергија постала критична, јер Европа иде ка гашењу термоелектрана на угаљ и прелази на гас.

"Та производња је скупа, а обновљиви извори зими не функционишу најбоље, па ће бити проблема", наводи Путниковићева. 

Друге опције

На питање да ли ћемо моћи из Александрополиса да повучемо гас ове зиме који смо резервисали, с обзиром на то да је терминал за течни природни гас у том грчком граду почео са радом, Путниковићева каже да је то наша резервна варијанта.

"Србија има гасовод из Бугарске који је међудржавна конекција и преко њега можемо да транспортујемо 1,8 милијарди кубних метара гаса годишње. Бугарска и Грчка, такође, имају гасну везу. Нема најаве да ће сутра кренути гас из Александрополиса, али нам даје могућност да имамо резервну варијанту", објашњава гошћа Јутрњег програма.

Подсећа и да је најављена градња гасовода између Србије и Северне Македоније. "У процесу је, такође, израда студија процене изградње гасовода између Грчке и Северне Македоније, што значи да ћемо имати и тај правац", закључује уредница портала Енергија Балкана Јелица Путниковић.

четвртак, 31. октобар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи