Како Србија може да искористи четврту индустријску револуцију
Копаоник бизнис форум почео је синоћ, а тема је последња инудустријска револуција и колико смо спремни за промене које она носи. Оно што је кључно да би Србија ухватила корак са светом је да се наставе структурне реформе, јачање институција и спречавање одлива мозгова, указује председник Савеза економиста Србије Александар Влаховић.
На Копаоник бизнис форуму, у наредна три дана, представници државе, економисти и привредници разговараће о могућности Србије да искористи четврту индустријску револуцију.
Александар Влаховић, председник Савеза економиста Србије, наглашава да је кључно наставити са структурним реформама и јачањем институција које су јако важне за подизање домаћих приватних инвестиција без којих, сматра, нема ни високих стопа раста.
Додаје да треба радити на повећању конкурентности и да држава треба да се што више повуче из привреде.
Посебно истиче важност спречавања одласка младих.
Ипак, сматра да од последњег форума, пре годину дана, има одређених помака.
"У протеклих годину дана, од последњег бизнис форума, дошло је до раста од 4,2 одсто, сачувана је макроекономска стабилност, па и унапређена јер постоји фискални простор за евентуалне интервенције због евентуалних шокова", сматра Влаховић.
У брзини структурних реформи, јачању институција и реструктурирању великих јавних предузећа, сматра, није урађено довољно.
Према његовим речима, коронавирус ће утицати, пре свега, на светску привреду. Додаје да ће тај утицај бити краткорочан.
"Важно је да се спречи пандемија и настави производња и технолошки ланац који постоји између Кине и остатка света да би дошло до стабилизације и повратка привреде у нормалне токове", закључује Влаховић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар