Кочи ли Брегзит трговину Србије и Велике Британије
Велика Британија је из године у годину наш све значајнији спољнотрговински партнер. Прошле године размењени су роба и услуге за 1,4 милијарде евра. Од тога смо више извезли него што смо увезли. Само у делу услуга, тај суфицит је 280 милиона евра, што Британију сврстава на друго место, иза Немачке. Са изузетком 2018. године, када је забележен благи пад, пет година заредом имамо двоцифрену стопу раста извоза производа. Да ли ће се узлазна линија сарадње задржати и после Брегзита?
Од званичног изласка Британије из заједничког тржишта Европске уније за сада је, бар када је реч о српским фирмама које сарађују са британским партнерима, све по старом и тако ће и остати до краја године када се завршава транзициони период.
"За нас је Велика Британија изузетан, битан партнер у трговинском смислу, у пословном технолошком смислу, с обзиром на то да је Велика Британија препозната као земља изузетно великих иновативних капацитета, развијеног финансијског тржишта", каже Михаило Весовић, саветник председника ПКС.
"Добили смо информацију да ће се наставити сарадња када је у питању реформа јавне управе, борба против корупције, улагање у реформе за владавину права и имамо индикације да ће све већу пажњу посветити и економским односима, односно отклањању административних препрека када је у питању привредно пословање", додаје Страхиња Суботић из Центра за европске политике.
У Министарству трговине не верују у могућност закључења јединственог трговинског споразума земаља Западног Балкана са Великом Британијом због специфичних интереса сваке земље.
"Нама је тренутно интерес да гледамо како ће Србија да договори будући споразум како не би имали никакав јаз, односно тај неки геп од 1. јануара идуће године. Све остале опције треба да буду само надоградња, значи долазак нових инвеститора, регион је свакако интересантнији као такав, као веће тржиште", објашњава Јагода Лазаревић, саветница у Министарству за трговину.
Потврђују да се са Британцима разговарало о моделима сарадње после Брегзита. Договор се очекује крајем године, када се Британији завршава транзициони период.
"Ми можемо да идемо на варијанту да извучемо трговински део из ССП-а и да покушамо, што је нама заправо и циљ, да постигнемо заправо исти ниво либерализације који смо имали до сада или чак да пробамо да идемо корак даље, значи да још више либерализујемо трговину, јер Србија као земља велики промотер слободне трговине", истиче Лазаревићева.
Оно што је сигурно јесте да ће Србија потписати самостални споразум о трговини са Великом Британијом и да ће он бити у складу са преговорима које води Европска унија.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар