Уместо готовином и картицама, можете да плаћате помоћу QR кода
Из Народне банке Србије поручују да ће ускоро моћи да се плаћа преко IPS QR кода уместо картицама и готовином. Да би се тај начин плаћања извршио, потребан је само мобилни телефон и инсталирана, прилагођена мобилна апликација банке.
За струју, телефон, Инфостан и друге услуге које грађани плаћају, сваког месеца изда се 15 милиона рачуна. Због различитих рокова уплате, већина грађана мора да иде у пошту или банку више пута.
Уместо готовине или платних картица, све то могло би да се заврши и мобилним телефоном преко апликације QR код.
Вицегувернерка Народне банке Србије Драгана Станић је указала да се увелико прелази на е-трговину.
"Током 2019. године имали смо 13 милиона трансакција е-комерца, грађани су куповали и плаћали на интернету. Од тога седам милиона трансакција обављено је на сајтовима домаћих трговаца", рекла је Станићева додајући да се више трансакција обавља преко мобилних телефона него преко рачунара.
Од пилот пројекта, до примене
Из тог разлога, Народна банка је улагала управо у овој области. У специјалној лабораторији НБС је са банкама и трговцима радила на увођењу могућности плаћања помоћу IPS QR кода.
"Банке су припремиле апликације за мобилно банкарство, радиле су на њиховом ажурирању и унапређивању, да би имале могућност плаћања на продајном месту у трговини, скенирањем QR кода", навела је Станићева.
Решења су тестирана, а НБС је дала смернице како да се унапреде да би корисничко искуство било што једноставније, са што мање кликова.
Наредних дана, овај вид плаћања биће могућ у радњама које су учествовале у пилот пројекту, а затим ће моћи и масовно да се плаћа на овај начин.
Ажурирање апликације
Када банка буде добила зелено светло, корисници ће на својој мобилној апликацији банке видети иконицу која им поручује да апдејтују апликацију.
"Тада ће вас пребацити на 'стор' (Гуглова, или Еплова 'продавница') и апдејтовати. На почетном екрану имаћете две иконице ИПС покажи и ИПС скенирај", рекла је Станићева.
ИПС покажи омогућава купцу да на телефону креира јендократни QR код, који касирка скенира читачем, док ИПС скенирај омогућава купцу да скенира код трговца на мобилном уређају.
"Ви скенирате код, укуцате ваш пин, оставите отисак прста или препознавање лица, и трансакција је извршена", наводи вицегувернерка.
Трансакција за једну секунду
Разлика у односу на плаћање картицом је што трговац добија новац одмах, за разлику од плаћања кратицом када га добија за неколико дана.
Провизија не постоји за купца, а за трговца је минимална, рекла је Станићева. Овај начин плаћања посебно одговара малим трговцима, продавцима на пијацама и малим бутицима, јер је неопходан само мобилни телефон, да би се омогућила трговина без коришћења кеша и картица.
Из сигурносних разлога, QR код који потрошачи креирају траје само неколико секунди.
Станићева је најавила да ће фебруарски рачуни за Инфостан, који на наплату стижу у марту, моћи да се плате помоћу QR кода.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар