Немачке компаније заинтересоване за српске путеве

ЕУ види коридоре 10 и 11 кроз Србију као кључни део путне и железничке мреже целог региона. За инвестирање у српску саобраћајну инфраструктуру, веома су заинтересоване немачке компаније из транспортног сектора. То је поручено са конференције "Модернизација у сектору транспорта, логистике и саобраћајне инфраструктуре у Србији и Црној Гори" коју је организовала Немачко-српска привредна комора са немачким Министарством за привреду и енергетику.

Немачке компаније желе да улажу у српску транспортну инфраструктуру. Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре чак 23 пројекта означило је приоритетним. Половина је за унапређење железничког саобраћаја, пет пројеката је за друмски а остали послови намењени су развоју пловног и ваздушног транспорта.

Драган Симовић, члан УО Немачко-српске привредне коморе, истиче да такви пројекти нуде могућност немачким компанијама да представе своја решења и на српском тржишту.

"Због свог географског положаја Србију често називају 'Капијом Европе'. Два важна европска коридора – Дунавски коридор 7 и међународни Коридор 10 спајају се на територији Србије и пружају изврсну повезаност са Западном Европом и Блиским истоком", каже Симовић.

Оцењују да сви градови Југоисточне Европе имају слабу саобраћајну инфраструктуру, а истовремено се суочавају са убрзаним растом броја становника, све већим бројем возила и загађењем.

Зато је неопходан одржив енергетски ефикасан транспорт.

Београд и "концепт будућности" у Минхену

Урлих Вилд, директор ГМБХ и кординатор програма Министарства за економију и енергетику Немачке, напомиње да Београд има проблеме када је у питању функционисање саобраћаја и да се у то лично уверио.

"Добар пример је Минхен, који има такозвани 'концепт будућности' у области јавног превоза, а циљ је смањење индивидуалног превоза", истиче Вилд. 

Немачка влада преко ГИЗ-а већ подржава израду таквих саобраћајних решења у Београду, Крушевцу и још неколико градова.

Бојана Ристановић, координатор за урбану мобилност ГИЗ-а Србије, наводи да се у Пироту тренутно ради студија о могућностима паркирања, док се у Шапцу раде смернице за бициклистичке стазе.

"Бајина Башта и Врбас су се такође издвојили у области одрживе урбане мобилности. Такође имамо са њима сарадњу", истиче Ристановићева.

Најављено је да ће Немачка реализовати више од 150 пројеката у 94 земље, а транспорт је управо међу приоритетним областима за улагања.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 06. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње