Трговци утајили највише пореза у 2019, чак 10 милијарди динара

Порезници су у претходној години спречили утају готово 15 милијарди динара пореза, док је наплаћено 119 милијарди динара пореза више него у 2018. години. О резултатима четворогодишње реформе Пореске управе, али и функционисању електронских пореских решења, за РТС је говорила Драгана Марковић, директорка Пореске управе.

Драгана Марковић је за РТС рекла да је током 2019. године наплаћено 1572,3 милијарде динара јавних прихода, што је, према њеним речима, за 119 милијарди више него у претходној години, односно 8,2 одсто.

"У односу на 2014. годину, а то је година пре почетка наше реформе, наплатили смо чак 36,6 одсто више јавних прихода", рекла је Драгана Марковић.

У којим сегментима су најчешћи покушаји утаје пореза и да ли се ту нешто мења?

– Најосетљивији порески облици, који су подложни пореској евазији су ПДВ и акцизе. У том смислу, Пореска полиција је у 2019. години поднела 1.365 кривичних пријава за утају пореза од 14,8 милијарди динара, што је чак 45 одсто више него у претходној години. Нажалост, посматрано по делатностима, највише је утајен порез у трговини, грађевинарству и пољопривреди. У трговини чак 10 милијарди динара.

Већ у јануару ове године огромна новина за оне који паушално плаћају порез. Пореска решења су им већ послата у пореско сандуче на сајту управе. Имате ли повратну информацију, јесу ли предузетници отворили та решења, функционише ли нови систем?

– С обзиром на то да је рок за плаћање ове врсте пореза 15. фебруар, има још времена до тада да паушалци погледају своје поштанске сандучиће. У овом моменту њих отприлике око трећине је отворило, а верујем да ће до тада сви то да учине.

Крајем године сте после дуже паузе објавили спискове највећих дужника, најзанимљивији је онај на коме су активна предузећа, првих десет са тог списка дугује око седам милијарди динара. Зашто су она и даље активна и какве су вам могућности принудне наплате?

– Уколико анализирамо списак дужника, можемо закључити да највећи део тих обавеза датира од пре пет и више година. По старосној структури ви не можете наћи пореског обвезника који има новије задужење.

Какав је однос камате и главнице?

– У структури укупног дуга камате су скоро 50 посто, тачније 46 посто, што значи да су порески обвезници у неком претходном периоду користили неко средство за одлагање пореског дуга и на тај начин нагомилавали пореске дугове, ту се види колико је важно да је наплата текућих потраживања код нас императив у поступању. Ми се трудимо да будемо проактивни. Управо смо у оквиру новог акта о систематизацији предвидели ново одељење сектора за наплату који би се бавио само УППЕР-овима и стечајним поступцима.

После много најава у овој години, требало би да добијемо Закон о пореклу имовине, предлог закона прописује да се тим послом бави посебна јединица Пореске управе. Колико сте спремни и подразумева ли то ново запошљавање?

– Уколико закон буде заживео, ми ћемо запослити 60 инспектора који ће се бавити искључиво овом темом. Пореска управа је у незавидној позицији кад је у питању број запослених, сада има 4.800, пре неколико година било нас је 10.000.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 06. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње