Како до већег привредног раста

За привредни раст већи од четири одсто потребно је, сматра струка, убрзати реформе јавног сектора. Кажу да је раст реалан јер су повећане стране инвестиције и уређен буџет. Плате ће расти од осам до 15 процената, а председник Вучић сматра да би просечне зараде у јануару могле да буду до 515 евра.

На почетку, али и на крају, главне ставке стандарда су плате и пензије. Најпре, плате. Просек за септембар био је 53.698 динара, што је осам одсто више него на почетку године. Од 2020. плате у јавном сектору ће бити веће за још осам до 15 одсто. Питање је колико ће тај раст да прате и плате у приватном сектору.

Следећа ставка су пензије. Просечна је 26.342 динара и за наредну годину планиране су две новине – раст од 5,4 одсто и обрачун по швајцарској формули према којој ће свако ново повећање бити у складу са растом зарада и инфлацијом.

"Што се пензија тиче, новоосвојена формула је веома добра. Она обезбеђује реалан раст стандарда пензионера, а јесте у складу са стањем у буџету. Нешто слично очекујемо и за плате. Већ неколико година имамо ситуацију да плате расту брже од економских могућности земље. И у следећој години је задатак пред Владом да ове неповољне околности преокрену и да раст плата у јавном сектору буде у складу са економским могућностима", рекао је Владимир Вучковић, члан Фискалног савета.

Да српска економија има могућности за раст, два пута су потврдиле кредитне агенције које су повећале рејтинг Србије за улагања и пословање, а ММФ је Србији дао позитивне оцене за спровођење договореног аранжмана.

"Све се то базирало на извршењу буџета на договорен начин, задржан је суфицит, смањен је ниво јавног дуга у БДП-у", истакао је Лазар Шестовић, главни економиста Светске банке у Србији.

Смањен је и број незапослених, први пут је једноцифрен – 9,4 посто. На то је утицао прилив директних страних инвестиција којих је за првих десет месеци било 3,2 милијарде евра, што је раст од 35 одсто у поређењу са истим периодом прошле године.

И када се то подвуче, долази се до привредног раста. Прошле године био је 4,4 одсто, за ову је процена раста између три и по и четири процента, а исто толико и за наредну годину.

"У погледу привредног раста остварен је добар резултат, али нису створени предуслови да се у следећим годинама тај раст убрза, што би требало да донесе бржи раст стандарда људи. Потребна је јача и интензивнија реформа јавног сектора, од реформе администрације до реформе платних разреда у јавном сектору", казао је Вучковић.

Одговор на питање како до раста већег од четири одсто дали су недавно и у Светској банци. И укратко, гласио би: потребна је не једна, већ више мањих реформи истовремено.

"Сматрамо да су превасходно потребне реформе у финансијском сектору и пореском систему. Да се са тим почне одмах како би се омогућио што лакши прилив капитала, што веће приватне инвестиције", сматра Шестовић.

Док се праве рачунице за плате и пезије, праве се и ауто-путеви, ове године 130 нових километара. Завршен је цео Коридор 10 до границе са Македонијом и Бугарском, завршен је део "Милоша Великог" од Београда до Чачка, започет је "Моравски коридор".

Улагање у инфраструктуру је једна од кључних ставки у буџету и за наредну годину.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 25. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње