Препоруке Светске банке за већи привредни раст

Први човек Светске банке у Србији Стивен Ндегва рекао је за РТС да бољи кредитни рејтинг Србије показује да су се реформе исплатиле. Са Владом ћемо радити на новој стратегији за следећу годину и једна од окосница ће бити како да подржимо раст, каже Ндегва. За следећу годину, Светска банка предвиђа раст од четири одсто у Србији.

Светска банка одобрила је Србији 48 милиона долара кредита за иновативно предузетништво, а део тих средстава градјани ће добити беспорвратно. 

За три дана та институција ће објвити и извештај о Србији са смерницама за бржи привредни раст. То је повод за интервју за РТС првог човека Светске банке у Србији Стивена Ндегву.

Пре свега, одобрили сте кредит од 48 милиона долара и рекли сте да постоји велики потенцијал у Србији када је реч о иновативним талентима, али да није у потпуности искоришћен. Да ли ће овај кредит помоћи да се то промени?

Овај кредит ће помоћи да се иновативна истраживања комерцијализују и нађу на тржишту. То ће подстаћи отварање нових радних места и раст. Идеје је да се подржи Фонд за науку који је недавно формиран и да се омогући помоћ малим предузетницима да изађу на тржиште захваљујући зајмовима, од којих ће део бити бесповратан. Уз овај одобрили смо недавно и кредит од 50 милиона долара за пољопривреду, намењен за мале и фармере средње величине.

Један од изазова са којима се сусреће Србија јесте велика производња, али без додате вредности. Ово ће подстаћи стварање те додате вредности и на тај начин подстаћи извоз. Пољопривредницима је тешко да дођу до повољних средстава код банака. Ова два зајма су управо за подстицај предузетницима, привредном расту и стварању нових радних места.

Веома важна вест ово викенда јесте та да је агенција "Стандард и Пурс" повећала кредитни рејтинг Србије на ББ плус. Зашто је то важно?

Важно је из два разлога. Први - да Србија убудуће може да се задужује повољније на тржишту јер инвеститори верују Србији да ће са својом економијом и развојем моћи да врати зајам. Оно што је још важније за нас у Светској банци јесте да то показује да су се реформе исплатиле, да су ојачале економију, стабилозовале финансије. То је довело до поверења на међународном тржишту. Зато још више подржавамо реформе, јер тиме не само да расте рејтинг, већ то доноси нова радна места, већи раст и просперитет за Србију.

Ове недеље ви ћете објавити извештај за Србију - шта је потребно како би се остварио привренди раст од бар седам одсто годишње. Шта ћете да препоручите Србији?

Оно што је суштина - Србија је урадила доста последњих неколико година да би остварила привредни раст од 3 до 4 одсто. Ми наводимо да је то максимум који се може постићи тренутно и зато мора да се помери граница како би раст био 5 или 6 одсто. Указујемо на седам области где је потребан помак - негде је посао већ започет, али је потребно боље и одлучније да се ради, негде није.

За које области бисте рекли да су најважније?

Најважније је унапредити пословање.То укључује смањење бирократије, ефикасност, подршку извозницима и домаћим привредницима.

За следећу годину, где видите највећи изазов? Имајући у воду шта сте све навели у вашем извештају?

За нас је највећи изазов да оставаримо већи и бољи раст. Са Владом ћемо радити на новој стратегији за следећу годину и једна од окосница ће бити како да подржимо раст. Ту су и изазови када је реч о платама у јавном сектору које треба да се уреде, саобраћају и радној снази у коју желимо више да уложимо. Такође, радиће се на унапређењу инфраструктуре, локалној власти и јавним службама.

Сви ти циљеви, колико су повезани, колико зависе од стабилности, политичке стабилности и извесности. Избори су следеће године, да ли сте то узели у обзир?

Разматрали смо и то. Избори су један врло природан догађај у демократији. Не видимо никакав посебан проблем у вези са изборима. Избори, било где да се догађају, увек помало успоре активности и бизнис, увек су испит за власт. Очекујемо добре резултете, комплетне и да након тога кренемо заједно са новом Владом да радимо на расту и развоју Србије. 

И у вези са растом, колики раст процењујете за Србију идуће године?

За следећу годину, предвиђамо раст од четири одсто. Верујемо да је то могуће, али морамо да померимо границу на горе и верујем да је то реално и да то можемо да започнемо идуће године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 07. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње