Тривунац: Више инвестицаја у Србији него у остатку Западног Балкана
Државни секретар у Министарству привреде Милун Тривунац изјавио је да је српска привреда на добром путу и да су директне стране инвестиције у првих седам месеци ове године биле 1,2 милијарде евра, што је више него у свим осталим земљама Западног Балкана заједно.
Тривунац је на Српском економском самиту рекао да се наставља позитиван тренд опоравка привреде, прошле године приредни раст је био 2,8 одсто а ове године очекује се од 2,6 одсто до три одсто. Наредне године, како је рекао, очекује се да ће привредни раст бити 3,5 одсто.
Он је истакао да је стопа незапослености смањења за три године са 26 одсто на 11,8 одсто и додао да не планира ту да се стане, већ да се настави такав тренд.
"За седам месеци ове године успели смо да зауставимо буџетски дефицит и остваримо суфицит у буџету", рекао је Тривунац.
Подсетио је да је Србија остварила 78. место на листи Светског економског форума, од 137 земаља, што је боље за 12 позиција.
Тривунац је рекао да је раст прерађиваче индустрије био 5,3 одсто, запосленост је повећана за један одсто, а инфлација је у предвиђеним оквирима.
Потребно је, како наводи, наставити реорганизацију јавних предузећа. Навео је да има помака, што показују подаци да су другу годину за редом већина тих предузећа пословали позитивно.
"Од 554 јавна предузећа нето добит имало је 396", рекао је он.
Додао да су добри показатељи за предузећа у процесу приватиције или стечају, па је од 5.800 ових предузећа на крају 2016. имало укупан негативан резултат близу 50 милијарди динара, али је ове године тај губитак преполовљен.
Тривунац је подсетио и да је анализа Министарства привреде о утицај директиних страних инвестција на извоз и прерађивачку индустрију од 2006. до 2015. године показала да је подстицај државе за једно радно место, у просеку био 2.680 евра, а запослено је 20 одсто више радника у прерађивачкој индустрији.
"Предузећа корисници директних државних подстицаја повећала су учешће у БДП са 0,23 одсто на 2007. на 1,8 одсто 2015. године", истакао је Тривунац.
Најавио је да ће у наредном периоду у фокусу Министарства привреде бити мере за повећање конкурентности, како би се повећао и привредни раст.
Он је рекао да ће фокус бити привлачење страешких инвестиција, раст извоза, бржи раст старт уп предузећа, већи допринос малих и средњих предузећа, решавање проблема великих губиташа, приватизација преосталих предузећа и креирање нове индустријске политике.
"Потребно је обратити пажњу и на регионалну специјлаизацију прерађивачке индустрије", рекао је Тривунац.
Државни секретар је навео и да Министарство привреде у сарадњи са Светском банком ради на доношењу нове индустријске политике до 2030. године.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар