среда, 30.04.2025, 09:19 -> 09:19
Извор: РТС
Промене фреквенције, сајбер напад – и даље траје истрага о енергетском прекиду у Шпанији и Португалији
Више од 60 генераторских јединица испало је из електроенергетског система за мање од пет секунди након испада соларних електрана, док стручњак за енергетику Жељко Марковић за РТС истиче да ће се узроци нестанка струје тек утврђивати. Сајбер напад се за сада искључује, а обновљиви извори и нестабилност фреквенције су у фокусу истраге.
Узрок вишечасовног нестанка струје у Шпанији и Португалији и даље није утврђен. Стручњак за енергетику Жељко Марковић рекао је за РТС да се тренутно зна да се у тренутку испада у Шпанији око 71 одсто струје производило из варијабилних обновљивих извора, односно из сунца и ветра, док је у Португалији тај однос био негде око 69 одсто.
"Дошло је до испада прво две производне јединице из варијабилиних обновљивих извора, из две соларне електране, а да је потом одмах у року од пет секунди преко 60 генератора испало са мреже, највероватније због деловања такозване потфреквентне заштите, што указује да је дошло до нагле промене фреквенције", објаснио је Марковић.
Истакао је да када је у системима велики број обновљивих извора који су прикључени преко енергетске електронике, онда је и инерција тог система мања, па имамо и брже промене учесталости у таквим системима на неким поремећајима.
Марковић је напоменуо да је без истраге немогуће рећи шта је био узрок нестанка струје у Шпанији и Португалији и да ће то потрајати, као и истрага о прошлогодишњем нестанку струје на Балкану.
"Јуче је дошло до пуно спекулација шта би могао да буде разлог испада. Чак су и била нека саопштења, па су демантована. Било је прича и о ретким атмосферским феноменима који су деловали на проводнике. То свакако није био случај. Сајбер напад се у једном тренутку помињао, али оператор преносног система Red Electrica је искључио могућност да се догодио сајбер напада", навео је Марковић.
Сајбер напад мало вероватан
Објаснио је и да је тешко да дође до сајбер напада пошто су и системи којима се управља електроенергетским објектима изоловани од остатка интернета и да се примењују вишеструке аутентификације корисника и детаљне провере.
Пре мање од годину дана без струје остале су Хрватска, БиХ, Црна Гора и Албанија. На питање има ли бојазни да дође до новог прекида у Европи, Марковић је објаснио да је мрежа јако увезана и да у случају испада обично страдају крајеви мрежа.
"Они су осетљивији на те поремећаје него централно језгро. Овде, чини ми се, дошло је до две различите врсте квара. У распаду система који се десио прошле године имали смо преотперећење и каскадне испаде водова због преоптерећења, међутим, у Шпанији смо имали љуљања фреквенције тако да је више од 60 генераторских јединица у року од пет секунди одреаговало", рекао је Марковић.
Говорећи о преносном систему Србије, Жељко Марковић је рекао да смо добро повезани са свим околним земљама и да се не налазимо на крају система и да са те стране стабилност система може да буде боља.
"Сигурност нам даје то што немамо оптерећења у систему и за сада имамо довољно енергије и добрих веза да можемо одржавати стабилност система", нагласио је Марковић.
Коментари