Почетак изградње "Јужног тока" крајем 2010.

Директор италијанске енергетске компаније "Ени" Паоло Скарони најавио да би изградња гасовода "Јужни ток" могла да почне крајем следеће године. Турска одобрила Русији да почне геолошко-истражне радове у Црном мору, у оквиру изградње "Јужног тока".

Изградња гасовода "Јужни ток" моћи ће да почне крајем следеће године, изјавио је извршни директор италијанске енергетске компаније "Ени" Паоло Скарони.

Руској телевизијској станици РТ, Скарони је рекао да ће студија о изводљивости пројекта бити завршена почетком 2010. године.

Скарони је објаснио да ће студија "обухватити неколико подручја, од којих је прво техничко, зато што је врло сложено поставити цевовод по дну Црног мора", а након тога ће се доносити одлуке о финансирању пројекта и управљању.

"Постоји још неколико питања које треба да разрешимо пре него што током следеће године донесемо коначну одлуку о инвестицији. Изградња може да буде започета крајем 2010. године", рекао је први човек компаније "Ени".

Турска одобрила истражне радове за "Јужни ток"

Турска је и званично одобрила Русији да почне геолошко-истражне радове у њеној економској зони у Црном мору, у оквиру реализације пројекта гасовода "Јужни ток", изјавио је турски председник Абдулах Гул.

У телефонском разговору са руским председником Дмитријем Медведовим, Гул је рекао да је турска влада усвојила све потребне одлуке о издавању дозвола за геолошко-истражне радове, у оквиру изградње гасовода у економској зони која је искључиво турска, саопштила је информативна служба Кремља.

Изразивши захвалност, Медведев је рекао да ће та одлука допринети даљем јачању стратешких руско-турских односа, пренеле су руске агенције.

Претпоставља се да ће, након турског пристанка на сарадњу, траса "Јужног тока" успешно заобићи Украјину, тако да испоруке гаса за Европу неће више зависити од те земље.

Прелиминарни пристанак на изградњу "Јужног тока" у својим територијалним водама Турска је дала 6. августа, када су споразум о томе потписали премијери две земље Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган.

У замену за тај уступак, руска страна је подржала пројекат изградње нафтовода "Самсун-Чејхан" који ће транспортовати нафту између турске луке Самсун на обали Црног мора и Чејхан у Средоземљу.

Гасовод "Јужни ток" ће повезати Русију са Бугарском, Србијом, Мађарском, Словенијом и Аустријом, као и са Грчком и Италијом.

Тај пројекат заједнички су 2007. године разрадили руски "Гаспром" и италијански Ени.

Највећи конкурент "Јужном току" је "Набуко", у којем Турска такође учествује, и тај гасовод би требало да повеже централну Азију са земљама централне Европе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. јул 2024.
27° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару