Читај ми!

Вујовић: Реформе основ за нова радна места

Аранжман са ММФ-ом је тежак јер представља суочавање са проблемима са којима Србија није имала храбрости да се суочи до сада, каже министар Душан Вујовић. Истиче да програм реформи даје основе за отварање нових радних места и додаје да неће бити нових смањења плата.

Програм реформи које су договорене са ММФ-ом је тежак, али даје основе за отварање нових радних места и инвестиције, рекао је министар финансија Душан Вујовић.

Овде можете погледати /преузети емисију Око

"Србија се обавезала да се припреми за тешку хируршку операцију, аранжман је као нека операција кука, јер ако бисмо наставили овако, могли бисмо још неко време да шепамо, а онда бисмо потпуно стали. Кад то сад оперишемо, моћи ћемо нормално да идемо и трчимо", објаснио је министар смисао аранжмана са ММФ-ом.

Вујовић је гостујући у емисији "Око економије" на РТС-у рекао да је то први пут да у програму равномерно стоје и структурне мере и мере макроекономске стабилизације.

"Ово је један од ретких примера где Фонд стварно, а не на речима ставља основе за привредни раст, отварање нових радних места и привлачење инвестиција", оценио је министар.

Према његовим речима, аранжман је тежак јер представља суочавање са проблемима са којима Србија није имала храбрости да се суочи до сада.

Министар је прецизирао да ће прва контрола извршења преузетих обавеза од ММФ-а бити половином маја, када ће представници ове институције доћи у Београд.

"ММФ ће доћи у прву праву суштинску мисију да гледа резултате за први квартал половином маја. То је први тест", рекао је Вујовић. До тог рока, додао је, Влада мора прво дефицит да одржи у оквирима који је договорен са Фондом.

"Морамо да видимо да испод стола не искочи нешто ново, неко неочекивано изненађење. Трудимо се да Железара нађе свог купца и да јавна предузећа престану да позајмљују новац за ликвидност и почну да траже гаранције само за инвестиције, а никако за ликвидност", прецизирао је Вујовић.

Неће бити нових смањења плата 

Упитан да ли аранжман подразумева отпуштање одређеног броја запослених у јавном сектору, Вујовић је рекао да не би говорио о бројкама, јер "није циљ број, циљ је да се затвори дефицит".

"Суштина је да смо договорили програм чија је суштина да постигнемо смањење дефицита за 1,3-1,4 милијарде евра или 4,25 одсто БДП за три године", рекао је министар.

Он је додао да за Фонд није услов број људи, већ да их занима који део БДП-а одлази на администрацију и какве услуге она нуди у свим сферама.

Упитан да ли ће бити додатног смањења плата, министар је рекао да никаквих других смањења неће бити од ових која су већ предвиђена ребалансом.

Говорећи о смени надзорног одбора ЕПС-а, министар је рекао да је то на неки начин почетак сређивања ствари у том јавном предузећу јер ћемо почети да добијамо правилну слику о томе шта се тамо дешава.

Вујовић је додао да 600 директора у ЕПС-у и постоји да би они били независни и "да би се делио колач тамо где им се свиђа".

"У свету је необично да јавна предузећа као што су ЕПС или комунална предузећа буду мета и политичара. Свуда у свету рођаци, политичари покушавају да запосле своје пријатеље. Али нико у свету то не ради у комуналним предузећима", истакао је Вујовић и додао да су високе плате управо разлог за такво стање у Србији, као и да се оно може превазићи тако што ће се привилегије укинути.

Како ће Влада уштедети 

Упитан на који начин ће бити исплаћиване плате у јавним предузећима која остварују губитке, Вујовић је рекао да та предузећа неће моћи да исплаћују плате на овом нивоу.

"Губиташи не смеју да имају веће плате од оних које би имали да се налазе на буџету. Да будем кратак, мој шофер не сме да има мању плату од шофера у ЕПС-у, односно у јавном предузећу које има губитке. Ако то јавно предузеће има бољи резултат, онда могу да имају веће плате", изјавио је министар.

Вујовић је рекао да ММФ препушта Влади да сама управља процесима приватизације и докапитализације предузећа у државном власништву.

Упитан где ће Влада уштедети 1,3 милијарде евра у наредне три године, он је рекао да је најважнија мера смањење плата и пензија које су већ унете у ребаланс, али да ће доћи и до смањења субвенција и повећања првих извора прихода.

"То значи да се уводе неке конкретне накнаде, на пример за коришћење транзита гаса, што грађани неће осетити јер се то односи на наплаћивање наших ресурса којима се користе дуге земље. Ми тражимо онај списак уштеда који ће најмање погодити људе", прецизирао је министар.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 28. јул 2024.
22° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару