Уставни суд: Бубалу повређено право

Бившем министру привреде и приватизације Предрагу Бубалу повређено уставно право на органичено трајање притвора, утврдио Уставни суд и наложио Апелационом суду у Београду да поново размотри одлуке о продужењу притвора Бубалу.

Уставни суд Србије утврдио је да је бившем министру привреде и приватизације Предрагу Бубалу повређено уставно право на органичено трајање притвора и наложио Апелационом суду у Београду да поново размотри своје одлуке из септембра о продужењу притвора Бубалу.

Тужилаштво за организовани криминал подигло је јуче оптужницу против Бубала и седам његових сарадника, због сумње да су злоупотребили службени положај приликом продаје пакета државних акција у "Луци Београд" предузећу Милана Бека "Ворлдфин" из Луксембруга.

Бубалу је Специјални суд продужио притвор, као и још двојици оптужених.

Његов бранилац Зоран Атељевић рекао је Танјугу да је Уставни суд 4. децембра донео одлуку којом је усвојио његову уставну жалбу, пошто је утврдио да је решењима Апелационог суда од 5. и 26. септембра Бубалу повређено право на ограничено трајање притвора.

Истом одлуком Уставни суд је наложио да Апелациони суд поново одлучи о притвору за Бубала који му је продужен само из разлога "узнемирење јавности", рекао је Атељевић.

Атељевић сматра да је оваква одлука Уставног суда показала да је његов брањеник неуставно и незаконито држан у притвору три месеца и најавио да ће тражити да му се хитно омогћи одбрана са слободе.

"Тражићу да му се хитно укине притвор и да се утврди одговорност оних који су такве одлуке донели", рекао је Бубалов адвокат.

Прву уставну жалбу из разлога повреде уставног права на ограничено трајање притвора Уставни суд је усвојио у јулу за власника компаније "Цес Мекенон" Звонимира Никезића, а недавно и за власника "Делта холдинга" Мирослава Мишковића.

Притвор је јуче осим Бубалу, продужен Горану Мрђи и Миодрагу Ђорђевићу.

Осим Бубала, оптужница за кривично дело злоупотреба службеног положаја терети извршног директора Агенције за приватизацију Миодрага Ђордевића и Горана Мрђу, директора Центра за тржиште капитала Алексеја Мисаиловића, директора Акцијског фонда Александра Грачанца и директора Сектора за анализу, припрему и организацију продаје у Акцијском фонду Јасмину Драгутиновић.

За кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица оптужница обухвата бившег директора Привредног друштва "Лука Београд" Мирослава Дробца и бившег финансијског директора тог привредног друштва Душана Косовца.

Бубало је ухапшен 14. јуна и од тада је у притвору.

Власник "Делта холдинга" Мирослав Мишковић и Милан Беко на почетку су били заједно у послу око "Луке Београд" и у малопродајном ланцу "Ц маркет", али се Мишковић повукао касније из "Луке", а Беко из "Ц маркета".

"Лука Београд" је један од предмета на такозваном списку 24 спорне приватизације. Беко ју је преузео 2004. и 2005. године.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
9° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи