САД траже мањи утицај ЕУ у ММФ-у

Администрација председника Обаме све више притиска државе чланице Европске уније да смање утицај на водећим положајима ММФ-а у корист држава у развоју.

Чланице Европске уније трпе све већи притисак Сједињених Америчких Држава које желе да смање њихово присуство и утицај у руководству Међународног монетарног фонда у корист земаља у развоју, пре свега Кине и Бразила, објавио је "Волстрит журнал Европа".

Консултације о реформи ММФ-а биће настављене на састанку министара финансија Групе 20 најразвијенијих земаља света и привреда у успону који вечерас почиње у Лондону, а биће и на дневном реду самита Г20 који ће се одржати 24. и 25. септембра у Питсбургу у Сједињеним Државама.

"Вострит журнал" у свом европском издању, које се објављује у Лондону, пише да Обмина администрација настоји да до 2012. године смањи број места у савету управе ММФ-а са садашњих 24 на 20, при чему би све земље у развоју сачувале своје присуство, док би се својих представника у највишем руководству ММФ-а одрекао низ чланица ЕУ.

Сада је осам земаља у савету управе Фонда представљено својим националним владама - Русија, САД, Британија, Јапан, Француска, Кина, Немачка и Саудијска Арабија, док осталих 16 места заузимају углавном чланице ЕУ које представљају групе земаља.

Раније је Европска комисија саопштила да је за то да 16 земаља зоне евра имају једно место у савету управе ММФ.

Други предлог САД је смањење броја гласова које у ММФ имају чланице ЕУ.

Вашингтон сматра да пет одсто гласова треба да из руку западних индустријализованих земаља пређе у руке земаља чије су привреде у успону.

"Волстрит журнал Европа" указује да, уколико Сједињене Државе истрају у настојању да се реформа ММФ-а обави тако да се учврсте позиције земаља као што су Кина и Бразил, Вашингтон ће моћи да од њих добије додатну подршку у низу кључних питања која сада стоје пред "двадесеторицом".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. јул 2024.
31° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару