Читај ми!

Укрупњавање банкарског сектора

Под утицајем конкуренције на тржишту тенденција укрупњавања банкарског сектора наставиће се и у наредном периоду, каже генерални секретар Удружења банака Верољуб Дугалић. Имамо најаве да ће неке банке бити преузете или се спојити са другим банкама, рекао Дугалић.

Генерални секретар Удружења банака Србије (УБС) Верољуб Дугалић изјавио је да ће укрупњавање у банкарском сектору Србије бити настављено под утицајем конкуренције на тржишту и сличних трендова који долазе из иностранства.

Дугалић је у изјави Танјугу подсетио да тај процес траје већ дуже време, да је 2003. године у Србији било 46 банака, као и да је УБС још тада изрекло став да ће тај број брзо бити сведен на тридесетак банака. Према подацима Народне банке, у Србији послују 33 банке. 

Дугалић је подсетио да број банака није смањен на начин да Народна банка Србије укине дозволу за рад, већ је то директна последица процеса укрупњавања и концентрације капитала у банкарском сектору на светском нивоу, који је присутан и у Србији и који ће свакако бити настављен.

"Имамо већ најаве такве врсте да неке банке бити преузете или се спојити са другим банкама, и то је тенденција која ће свакако бити настављена овде, и у овој и у наредним годинама, и то је природна последица конкуренције која постоји у банкарском сектору", прецизирао је Дугалић.

Дугалић је навео, "у овом тренутку имамо најаву једне трансакције такве врсте, али мислим да ће таквих трансакција убудуће бити још више".

Представници мађарске ОТП банка најавили су претходних дана да та банка у Србији планира да прошири своје пословање, повећа тржишно учешће, и разматра куповину неке од банака.

Званичници ОТП нису желели да прецизирају о којој банци је реч, али су рекли да су разговори у току, и да није реч о куповини државне српске банке, односно банке са домаћим капиталом.

Говорећи о одузимању дозволе за рад "Агробанци" и оснивању "Нове Агробанке", Дугалић је оценио да то није изазвало било какве потресе у банкарском сектору.

Према Дугалићу, "јавност је на исправан начин схватила о чему се ту ради и НБС је у том тренутку реаговала на сасвим добар начин, тако да је све послове који су били карактеристични за ту банку преузела новооснована банка".

"Практично се наставило са активностима претходне банке, клијенти су заштићени, штедни улози заштићени, и једину штету ће имати акционари који су уложили своје паре у ту банку, али то је увек ризик код акционарских друштава, није добро, али се и такве ситуације догађају", навео је Дугалић.

Дугалић је закључио како "случај Агробанке" није пријатан за банку и све оне који се баве банкарским послом, "али није на било који начин пореметило ситуацију и утицало на несигурност клијената".

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 18. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи