субота, 24.07.2010, 11:55 -> 13:31
štampajМогућност увида у хрватске спискове
Министарство правде Србије, од 15. јула, омогућило грађанима да провере да ли су пред хрватским судовима осуђени, оптужени или осумњичени за ратне злочине. Сви који су осуђени у одсуству могу да траже обнову поступка, без одласка у Хрватску.
Више од 260 грађана до сада је искористило могућност, коју од 15. јула нуди Министарство правде, да провере да ли су пред хрватским судовима осуђени, оптужени или осумњичени за ратне злочине.
Сама информација није довољна, већ је потребан и савет шта даље, упозоравају из организације "Веритас", и предлажу да се отвори посебна канцеларија за саветовање. Из Министарства обећавају да ће свима уз информацију о статусу послати и правну поуку.
Некадашњи командант касарне у Славонском Броду Јанко Радмановић је из новина је сазнао да је у Хрватској, у одсуству, осуђен на 15 година затвора. Пошто је сматрао да је пресуда неправедна, распитивао се шта треба даље да ради. Тако је, пре шест година, открио да га на списку осуђених нема.
Радмановић каже да је то био списак Интерполове канцеларије у Загребу, и да се он на њему није налазио. Због тога је писао тужилаштву, наводећи да их је било четворица Радмановића. Добио је одговор да се спискови формирају од нижих тужилаштава, да се грешке дешавају и да је он грешком изостављен.
Тачну информацију о свом статусу Радмановић је затражио од Министарства правде. Нада се да ће добити помоћ у решавању свог случаја.
Захваљујући новом хрватском кривичном закону 52 људи амнестирано, пошто је ратни злочин за који су били осуђени, преквалификован у оружану побуну, објашњава Саво Штрбац. Новина је и да сви који су осуђени у одсуству могу да траже обнову поступка, без одласка у Хрватску.
"Али опет није довољно рећи, 'Ја тражим обнову поступка ево са ове адресе.', него се мора објаснити и помоћи да он приложи уз тај захтев оно што ће помоћи да суд одлучи позитивно о његовом захтеву, а то су докази који иду у корист осуђеног, материјални или сведочки искази" наводи Саво Штрбац Документационо-информациони центар "Веритас".
Међу више од 1500 људи који су на списку, приоритет министарства правде су 433 особе које су под истрагом.
"Наша обавеза је да управо тим лицима пружимо подршку, односно да у контактима са властима републике Хрватске дневно проверавамо податке да ли се они и даље налазе у истрази, односно да ли ће против њих бити подигнута оптужница, и биће у дописима којима ћемо се свима обраћати када наиђемо на таква лица и цела правна поука о помоци", наводи државни секретар Министарства правде Слободан Хомен.
Сви који сумњају да је њихово име на списку не треба да страхују да ће бити изручени Хрватској, јер се споразум о изручењу који су Србија и Хрватска недавно поптписале односи на организовани криминал, а не на ратне злочине, наглашава Хомен, и додаје да уколико буде склапан неки нови споразум, најпре ће тражити да се реши статус грађана са овог списка.
Грађани заинтересовани за добијање обавештења о свом статусу пред правосудним органима Хрватске, у вези са кривичним делима ратих злочина, подносе писмени захтев Министарству правде Републике Србије.
Одговоре, по овим захтевима, Министарство ће достављати у најкраћем могућем року. Подношење захтева и добијање одговора од Министарства је искључиво информативног карактера и не производи никакве правне последице.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар