уторак, 06.07.2010, 12:32 -> 12:58
Међународна размена студената
Са Кином, Либијом и Словенијом потписани уговори о универзитетској сарадњи који предвиђају размену студената и професора, као и организовање семинара. У доба Југославије око 40.000 људи из несврстаних земаља завршило студије у Београду.
Од почетка године, Министарство просвете и универзитети потписали су међународне уговоре о сарадњи са Кином, Либијом, Словенијом. Уговори подразумевају школовање студената, размену професора, уџбеника, научне литературе, организовање конференција, семинара, симпозијума.
Уговор са Словенијом тако омогућује размену студената у реципрочном односу. У овом тренутку у Словенији је 129 студената из Србије, па би исто толико Словенаца требало да дође у Србију. Осим кроз међудржавне уговоре, сарађује се и кроз Размус Мундус и ЦЕПУС програме.
"Просто желимо да после укидања виза, а и после побољшања економске ситуације кроз билатералне уговоре међудржавне или сарадњу универзитета, повећамо број студената који ће бити део међудржавне сарадње", изјавио је Жарко Обрадовић, министар просвете.
Обрадовић је додао да пошто смо део европског простора високог образовања, онда наши студенти и наши наставници треба да тај простор обележе и својим присуством.
Са Кином и Либијом тако постављају основ за дугорочну сарадњу. Потписани су уговори са Универзитетом Ал Шатах и академијом у Триполију. Биће направљен заједнички комитет који ће контролисати наставу и њен квалитет. И зато су пре свега хтели да се врате на државне универзитете у Београду и Новом Саду.
"Прво се ради о студентима, на постдипломским студијама мастер и докторским, то је тих 4.000, има их много више који желе да обнове вид сарадње који је постојао у доба Југославије, да их пошаљу на припремну годину, да науче српски, да их та припремна година оспособи за изабране студије, затим да студирају редовне студије на српском језику", рекао је професор Бранко Ковачевић, ректор Универзитета у Београду.
Ковачевић је подсетио да је десетине хиљада Либијаца тако завршило школовање у нашој земљи, и не само Либијаца, већ је око 40.000 људи из несврстаних земаља завршило студије у Београду и направило сјајне каријере.
Амбасадори многих земаља били су студенти Универзитета у Београду. И данас највише страних студената има на студијама српског језика. Такође је потписан уговор са Универзитетом за медије и комуникације из Пекинга.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар