Научници, ипак, остају

Око 75 одсто српских научника не размишља о одласку из земље, показује анкета Министарства за науку и технолошки развој. Готово сваки пети научник жели да оде из земље, а четири одсто је неодлучно.

Анкета коју је спровело Министарство за науку и технолошки развој показала је да три четвртине српских научника не размишља о одласку из земље.

Истраживање, чије је резултате представио министар Божидар Ђелић, показује и да 21 одсто српских научника жели да оде из земље, а да је четири одсто неодлучно. Најчешћи разлози за напуштање Србије су стамбена ситуација и ниска примања, као и лоши услови за рад.

Министар за науку и технолошки развој задовољан је тиме што већина научника жели да настави своју каријеру у Србији, али указује и на упозоравајући податак да би Србију ипак напустило 39 одсто научних радника млађих од 35 година.

"Илузорно је мислити да ћемо имати успеха у повратку наших научника из дијаспоре док не средимо систем који постоји у земљи. Морамо да обезбедимо да нам деца буду безбедна, да наш систем буде базиран на меритократији, а не на партијским и кумовским везама", истакао је Ђелић.

Министар науке каже и да резултати истраживања показују да највише научника сматра да научну сарадњу треба развијати са земљама Европске уније, међу којима су најпопуларније Немачка, Француска, Велика Британија и Италија.

Осим земаља Уније, највише испитаника определило се за Русију, Америку и Кину. Ђелић оцењује да овакви резултати доказују да и научну, а не само политичку дипломатију треба везати за "четири стуба сарадње" и то Европску унију, Русију, САД и Кину.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи