Тадић у Јајинцима

После полагања венаца на спомен-обележје у Јајинцима, председник Тадић поручио да и од других парламената очекује да осуде злочине који су се догодили у XX веку, као што је српски парламент осудио злочин у Сребреници.

Многим пригодним манифестацијама, Србија обележава Дан сећања на жртве геноцида почињеног над Србима, Јеврејима и Ромима у Независној држави Хрватској и жртве нацистичке окупације за време Другог светског рата.

Председник Србије Борис Тадић рекао је, на централној комеморацији у Спомен-парку "Јајинци" да и од других парламената очекује да осуде злочине који су се десили у XX веку, као што је српски парламент осудио злочин у Сребреници.

"Очекујем да ће и други парламенти у свету смоћи снаге да осуде злочине и да упуте извињење", рекао је Тадић после полагања венаца на спомен-обележје у Јајинцима, где је у Другом светском рату стрељано више од 80.000 Срба, Рома, Јевреја и других.

Тадић је рекао да је српски народ, кроз одлуку парламента да донесе Декларацију о Сребреници, смогао снаге да осуди злочине које су починили неки припадници српског народа.

"Било је грешака које су неки представници српског народа починили у наше национално име. Због тих грешака смо се извинили", рекао је Тадић.

Србија одлучна у борби против идеологија зла

Председник Тадић поручио је да Србија остаје одлучна у борби против фашизма, нацизма и свих других идеологија којима се пропагира зло и насиље.

Тадић је у спомен-књигу уписао: "Република Србија увек у борби против фашизма, против идеологије зла и насиља".

Председник је истакао да Србија мора бити предводник такве политике у региону како би се на простору западног Балкана осигурало истинско помирење.

"Важно је још једном истаћи такво темељно опредељење наше земље и народа, не само зато што смо кроз историју били пречесто и превише болно жртве зла и насиља, него због тога што само такав приступ може да обезбеди помирење у региону у којем живимо", рекао је Тадић.

Данас, када, према речима председника Тадића, постоје покушаји ревизије Другог светског рата и да се идеологија фашизма и нацизма трансформише у неке друге облике идеологије зла и насиља, од изузетне важности је да свака држава буде одлучна у борби против такве политике.

Председник Тадић је истакао да Роми и Јевреји, који су, уз Србе, највеће жртве губилишта у Јајинцима, и данас често јесу жртве сегрегације и искушења у многим земљама света.

"Република Србија ће учинити све да помогне ромском народу да афирмише властиту културу и добије своју међународну афирмацију", поручио је Тадић.

Осврћући се на данашње проблеме јеврејског народа, који је, како је подсетио, у Другом светском рату, као и српски народ, био жртва геноцида, Тадић је рекао да не постоји довољно енергична реакција државних институција када је реч о објављивању антисемитских књига.

"Наше државне институције морају реаговати у таквом случају. Забрана таквих књига које охрабрују нацизам, насиље и антисемитизам јесте цивилизацијски стандард у свакој демократској земљи", рекао је Тадић.

Србија је данас, како је закључио, стуб мира и стабилности у овом делу Европе и читав свет на њу, у том смислу, и надаље може рачунати.

Жртве из Другог светског рата - велика историјска опомена

Заменик премијера и министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић поручио је да је Дан сећања на жртве геноцида током Другог светског рата велика опомена, како се такве ствари више не би понављале.

Полажући венце у име Владе Србије на спомен-обележје на Старом сајмишту у Београду, Дачић је истакао да је тежња данашње Србије чланство у заједници европских народа, што је гаранција да се геноцид, попут оног у Другом светском рату, више неће поновити.

"Србија је данас гарант мира и стабилности на Балкану", рекао је Дачић.

Дачић је истакао неопходност континуираног развоја институција, поштовања закона и јачања добросуседских односа.

"Бројне жртве из Другог светског рата су непосредна последица идеологија мржње, али и велика историјска опомена. Наш је задатак да ту опомену у потпуности усвојимо и предузмемо све како се слични трагични догађаји не би дешавали у нашем веку", навео је Дачић.

Дачић је поручио да се прошлост не може променити, али да се може заједничким напорима радити на остварењу боље будућности свих народа на Балкану.

"Република Србија чини одлучне кораке у правцу пуног укључивања у европске интегративне процесе, свесна чињенице да ће тиме суштински допринети очувању и даљем јачању националних интереса и свеукупном напретку", истакао је заменик премијера.

Председник Скупштине града Београда Александар Антић положио је, у име Града Београда, венац на споменик на Старом сајмишту.

"Наша обавеза према свим будућим генерацијама је да се такви злочини и геноцид више никада не понове", рекао је Антић, истичући да Град Београд на Дан сећања одаје почаст свим невиним жртвама геноцида током Другог светског рата.

Венце на Старом сајмишту положили су представници Војске Србије, СУНБОР-а, Удружења заточеника логора геноцида у НДХ 1941/45, и јеврејске и ромске заједнице у Србији.

Комеморацији су присуствовали преживели заточеници логора смрти, чланови породица пострадалих, дипломатски представници Израела и Немачке у нашој земљи.

"Дан сећања" на жртве геноцида у Другом светском рату у Србији се обележава поводом окончања постојања концлогора Јасеновац, једног од највећих логора смрти названом и "српски Аушвиц".

Никада није тачно утврђен број жртава тог и сателитских логора које су држале хрватске усташе, али је на основу првих ексхумација Државна комисија ФНРЈ проценила да је на најстрашније начине уморено око 500.000 Срба, 80.000 Рома и 32.000 Јевреја, и више десетина хиљада антифашиста различитих националности.

Дан сећања установљен је Законом о оснивању Музеја жртвама геноцида 1992. године, а за датум обележавања узет је 22. април 1945. - дан када је група од 1.075 преосталих заточеника кренула у пробој из логора Јасеновац, а од 600, само њих 118 домогло се слободе.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи