Заштита баштине на Косову

Од доласка међународних војних и цивилних представника на Космету, уништено је 156 светиња које представљају највиши уметнички домет средњевековног периода у Европи. Савет Европе финансирао обнову културне баштине са 4,4 милиона евра.

Само у мартовским немирима, спаљено је или знатно оштећено 35 цркава и манастира,а укупно, од доласка међународних војних и цивилних представника, уништено је 156 светиња. Међународна заједница од 2005. године обновља уништену културну баштину.

Средњовековна културна и уметничка знамења у Метохији и на Косову представљају највиши уметнички домет тог времена у Европи, а на почетку трећег миленијума уништавају се српске светиње и молитвена станишта, тапије и аутентична сведочанства о историјском постојању Срба на метохијско-косовским просторима.

Eпископ липљански Теодосије рекао је да је Савет Европе имао кључну улогу у Комисији за одбрану.

"Савет Европе је био председавајући у Комисији за одбрану. Било је потребно да неко из међународне заједнице  обједини све стране које су присутне у обнови, а то су Српска православна црква и Београд и Приштина, а све у циљу враћања наших цркава у живот", рекао је епископ Теодосије.

Српска служба заштите урадила је пројекте обнове баштине и надзирала 20 споменичких локација.

Директор Канцеларије за баштину у Лепосавићу Зоран Гарић рекао је да вредност досадашњих  инвестиција износи више од 4,5 милиона евра.

"Све радове је финансирао Савет Европе преко Владе Косова, а вредност свих ових инвестиција до сада износи више од 4,4 милиона евра", рекао је Гарић.

Предстоје радови на обнови звоника и сређивању порте у Девичу у Дреници и градске цркве у Вучитрну. О хришћанским празницима поводом обнове, биће служене литургије у Истоку, Подујеву, Пећи и другим местима.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. октобар 2024.
8° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи