Читај ми!

Доктор Поповић: Не дозволите да вирус буде бржи – ММР вакцина је шанса коју не смемо пропустити

Доктор Драгослав Поповић, консултант Уједињених нација за вакцине и имунизацију, упозорава да је Србија усред епидемије малих богиња и у трци с вирусом, те позива родитеље да што пре вакцинишу децу ММР вакцином, која је безбедна, ефикасна и већ шест деценија спасава животе. Како истиче, само правовремена имунизација може спречити да болест поново однесе дечје животе, као што се већ дешава у САД и Европи, услед пада обухвата вакцинацијом.

У Србији је у 2024. години забележено 884 случаја малих богиња, а у прва четири месеца 2025. године регистровано је већ 176, од чега 28 у Београду. Имунизација је кључна, а обухват првом дозом ММР вакцине у другој години живота тренутно је 84,3 одсто. То је далеко испод препоручених 95 одсто, неопходних за стицање колективног имунитета.

Др Драгослав Поповић објашњава да је циљ достићи обухват вакцинацијом од најмање 95 одсто, јер се тек тада активира тзв. колективни имунитет – заштитни механизам који спречава ширење вируса у заједници.

"Ако достигнемо обухват од 95 одсто, постићи ћемо колективни имунитет, што значи да ће и она деца која не могу да приме вакцину из неког разлога бити заштићена. Вирус неће имати где да циркулише", истиче Поповић.

Упозорава да се Србија налази у трци с вирусом морбила, где је кључно што пре вакцинисати децу која су пропустила ММР вакцину.

"Имамо епидемију малих богиња која траје већ дуже времена. Значи, ми смо сада у ствари у трци са вирусом. Није касно да се надокнади пропуштена вакцинација, али морамо бити свесни да смо у трци с вирусом. Циљ је да ми дођемо до невакцинисане деце пре него што вирус то учини", поручио је др Поповић.

Сви родитељи који су пропустили редовну вакцинацију требало би што пре да доведу децу на имунизацију, поручио је др Драгослав Поповић.

Истиче да је ММР вакцина безбедна и ефикасна, и да не штити само од малих богиња, већ и од две друге озбиљне болести – заушака и рубеоле – које могу бити нарочито опасне за децу у развојном добу.

Вакцина је доказано делотворна. Знамо да штити, и зато је одговорност на нама да је искористимо – нагласио је Поповић.

Објашњава да дилеме родитеља у вези са ММР вакцином често потичу из дезинформација и организованих антивакциналних кампања. Као један од разлога слабијег обухвата наводи и мањи број педијатријских прегледа у другој години живота, када се вакцина даје.

"Сваки контакт родитеља са педијатром треба да се искористи као прилика да се провери вакцинални статус и надокнади пропуштено. То је наша заједничка одговорност", поручује Поповић.

Подсећа и на лажну студију из 1998. године која је ММР вакцину погрешно повезала са аутизмом. Тај рад је повучен, а аутор је изгубио лиценцу, али је, како каже, штета већ била начињена.

"И данас, иако су чињенице познате, страхови се одржавају", каже др Поповић.

Истиче да је ММР вакцина једна од најефикаснијих: једна доза обезбеђује 95 одсто заштите, а две дозе чак 97 одсто, с дуготрајним дејством, вероватно доживотним.

"Вакцина је безбедна, користи се већ шест деценија, и штити од три врло озбиљне болести – малих богиња, заушки и рубеоле. У време пре увођења вакцинације, мале богиње су биле један од највећих убица деце. То не смемо да заборавимо", упозорава др Поповић.

Позива родитеље да не оклевају:

"ММР вакцина се даје од 12. месеца живота. Моја најискренија препорука је дванаести месец и један дан, и право код педијатра. Што пре, то боље. Вакцинације спасавају животе", закључио је др Поповић.

Цело гостовање др Драгослава Поповића можете погледати у видеу на почетку текста.

петак, 09. мај 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом