Читај ми!

Директорка "Батута" о мајмунским богињама – има ли разлога за страх и како препознати заразу

Расте број заражених мајмунским богињама у Африци, забележен је први случај у Шведској, док су у Србији последњи пут регистроване пре две године. Проф. др Верица Јовановић, директорка Института "Батут" изјавила је за РТС да у нашој земљи засад нема разлога за страх, али да треба поштовати мере заштите. Мајмунске богиње се манифестују појавом оспе, а можемо се заразити директним или индиректним контактом са зараженом особом, истиче Јовановићева.

На Филипинима је регистровано оболевање од mpox вируса, што је први случај мајмунских богиња од децембра прошле године, а забрињава и то што тридестрогодишњи пацијент није напуштао земљу.

Са све више и оболелих и смртних случајева суочава се и Африка, док је недавно први случај болести забележен у Европи – у Шведској, али код особе која је боравила у Африци. 

Европски центар за превенцију и контролу болести препоручио је свима који путују у Африку да се вакцинишу против мајмунских богиња, a данска фармацеутска компанија "Баваријан Нордик" планира да појача производњу вакцине.

Манифестација богиња

Верица Јовановић, гостујући у Дневнику РТС-а, рекла је да је у овом тренутку најважније да знамо које су мере заштите, као и како се преноси вирус.

"Болест се манифестује појавом оспе која пролази фазе развоја. Важно је да је одређеним начином понашања контролишемо", истиче Јовановићева и подсећа да се болест јавља у ендемским подручјима, попут Африке.

Осим у тим подручујима, докторка каже да се болест може преносити директним или индиректним контактима, попут случаја у Шведској.

"Најчешће болест преноси заражена особа и треба бити обазрив у препознавању оспе. Треба применити мере заштите и у односу на особу која је била у контакту са таквом особом. Када је реч о индиректним контактима то може бити постељина или капљичним путем", наглашава директорка "Батута".

Мере заштите

Према њеним речима, у Србији нема разлога за забринутост, али треба бити информисан да се болест појавила у свету и да су модификације у вирусу могуће, па се могу променити начини ширења.

"Први симптоми су као и код осталих инфективних болести – језа, дрхтавица и малаксалост, али се брзо појаве оспе, које се од лица спуштају. Личе на велике богиње које су давно искорењене јер и вурус потиче из породице таквих богиња", објашњава гошћа Дневника.

Јовановићева саветује да, ако путујемо у афричке земље, треба да се информишемо каква је тамо, у том тренутку епидемиолошка ситуација. 

"Према Европском центру за контролу заразних болести, препорука је да особе које ступају у ризичне сексуалне односе могу да буду у категорији за вакцинацију због ризика. То, међутим, неће у потпуности заштити статус", каже докторка.

Напомиње да "Батут" има стални епидемиолошки надзор над мајмунским богињама од 2022. године, када је у нашој земљи било случајева обољевања.

недеља, 24. новембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње