Читај ми!

РТС поднео кривичну пријаву због прогањања уредника и новинара

Радио-телевизија Србије поднела је Првом основном јавном тужилаштву у Београду кривичну пријаву против НН лица, због кривичног дела прогањање. Текст кривичне пријаве преносимо у целини.

РЕПУБЛИКА СРБИЈА

Прво основно јавно тужилаштво у Београду

11000 БЕОГРАД

ул. Катанићева бр. 15

Генерални директор Јавне медијске установе ,,Радио-телевизије Србије“, на основу члана 280. Законика о кривичном поступку (у даљем тексту: ЗКП), подноси

КРИВИЧНУ ПРИЈАВУ

Против:

- НН учинилаца, због кривичног дела Угрожавање сигурности из члана 138 став 2 у вези става 1 Кривичног законика у стицају са кривичним делом Прогањање из члана 138а став 2 у вези става 1 тачка 5 Кривичног законика (у даљем тексту: КЗ).

ОБРАЗЛОЖЕЊЕ

Неутврђеног дана и на неутврђеном месту, непозната лица издрадила су такозване потернице, у црно белој техници на којима се налазе имена и презимена, као и фотографије уредника и новинара РТС-а, и то:

Ненада Љ. Стефановића, ВД главног и одговорног уредника Информативног програма, Владимира Кецмановића, главног и одговорног уредник Културно-уметничког програма, Милоша Јанковића, главног и одговорног уредника Образовно-научног програма, Сандре Перовић, главног и одговорног уредника Забавног програма, као и Душана Убовића, Милице Недић, Бојане Млађеновић, Мирјане Брајковић и Николине Ракић, уредника информативног програма.

На "потерницама" изнад фотографија поменутих радника РТС-а, стоји наслов: "Тражи се“, а у заглављу потерница пише ,"Студенти у блокади". Наведене потернице су дана 15. априла 2025. године, током противзаконите блокаде објеката РТС-а која почев од 14. априла и даље траје, од стране НН лица излепљене по зградама, бандерама, саобраћајним знацима и другим јавним површинама у Таковској улици у Београду, као и у оближњим улицама у центру града. Такође, потернице су залепљене и на просторије РТС-а у улици Кнеза Вишеслава бр. 88 у Београду.

Овакви поступци извршилаца имају за циљ да створе атмосферу страха и несигурности међу запосленима РТС-а, јер такве "потернице" могу бити схваћене као јавни позив на прогон, насиље и нападе на новинаре, који су се нашли на истима. Нарочито у контексту тренутних протеста, постављање ових потерница се доживљава као облик друштвене стигматизације новинара, који се стављају у позицију "мете".

Иако натпис "Тражи се" на постављеним потерницама не садржи отворену претњу по живот или тело, његова форма и значење у ширем друштвеном и симболичком контексту имају јасно препознатљиву поруку. Реч је о облику конклудентне радње, тј. радње која не користи изричите речи претње, али својим изгледом, местом постављања, начином презентације и повезаношћу са конкретним особама, представља претњу индиректно, али разумљиво сваком просечном грађанину.

Фраза „Тражи се“, се традиционално и културно везује за потернице за криминалцима, бегунцима и особама које треба ,,ухватити" или казнити. Када се таква порука јавно објави уз фотографије познатих новинара, то има конотацију да су они мета, да их неко „тражи“, и да би им могла бити нанета штета.

Ова врста поруке има за циљ да:

  • Стави ,,мету“ на особу чије су име и презиме, као и фотографије објављене;
  • Упозорава јавност на њих као "непријатеље";
  • Позива на друштвену осуду, а потенцијално и физичко деловање од стране особа које поруку схвате дословно:
  • Ствара атмосферу линча, где се циљане особе издвајају из друштва и стављају у позицију јавног непријатеља;

Посебно би требало имати у виду да постављање ових потерница током периода друштвених тензија и протеста, испред просторија РТС-а, појачава њихов ефекат. Тиме се ствара амбијент у коме су новинари изложени могућим нападима, застрашивању и стигматизацији — и то без икакве правне основе, с јасном поруком: "Зна се ко си и знај да си мета".

Такође, објављивањем наведених потерница, које садрже личне податке новинара (њихове фотографије), дошло је до повреде њихове приватности и нарушавања њиховог права на личну сигурност.

Запослени РТС-а, чија су имена и презимена, као и фотографије објављене на "потерницама", од дана 15.4.2025. године осећају страх, плаше се да изађу из својих кућа, доживљавају увреде и претње од непознатих лица на друштвеним мрежама, као и на улици.

Такође, требало би напоменути да су након дистрибуције ових потернице, НН лица испред објеката РТС-а имала перформанс који су назвали ,,Пеглање РТС-а“, а који се огледао у томе што су преко поменутих потерница, односно фотографија уредника и новинара РТС-а прелазили пеглом за веш, а што је код наших запослених изазвало још већи страх.

Оваквим поступцима директно су угрожени безбедност и животи наших запослених.

Доказ:

- Фотографије тзв. „потерница“, залепљене на јавним површинама и објављене на друштвеним мрежама;

- Снимак објаве на профилу „Blokada VHŠ“, који се води друштвеној мрежи ,,Х“ на којем је забележен перформанс ,,Пеглање РТС-а“;

- Коментари корисника на друштвеним мрежама ,,Х“, ,,Instagram“ ;

Стога, позивамо насловљено тужилаштво, као стварно и месно надлежно, да поднесе надлежној организационој јединици Министарства унутрашњих послова Републике Србије захтев да идентификује све учиниоце ових кривичних дела, првенствено оне који су идејни творци и налогодавци за израду потерница, као и оне који су организовали дистрибуцију, као и саме дистрибутере, да након тога покрене кривичне поступке против истих.

Прилог:

- докази у пријави

Генерални директор ЈМУ РТС

Драган Бујошевић

петак, 25. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом