Читај ми!

Деда Мраз се не плаши немаштине – како да пакетићи стигну до све деце

У Србији свако пето дете живи у ризику од сиромаштва. За многе од њих, то што су били добри читаве године, не значи да ће добити поклон од Деда Мраза. Због тога се у бројним градовима организују хуманитарне акције за прикупљање пакетића, а волонтери и људи великог срца се труде да ту децу учине срећном бар један дан у години.

Почетком децембра у Зрењанину је почела традиционална акција прикупљања хуманитарних пакетића, које ће чланови организације "Тате за децу" пети пут ове Нове године носити деци из материјално угрожених породица.

"Када смо први пут организовали акцију прикупљања пакетића, 2020. године, идеја је била да тој деци поклонимо фотографију са Деда Мразом, јер је сигурно немају, будући да им родитељи не раде по фирмама где се организује Деда Мраз. Набавили смо костим, нешто пакетића и то развезли по граду, у неких 50 породица", почињу причу Предраг Ненин и Дарко Нађалин, у Зрењанину познатији као "Тате за децу".

Из године у годину број пакетића који се прикупи у овој хуманитарној акцији све је већи, али, нажалост, и поред тога има малишана који само маштају о сусрету са Деда Мразом.

"Немамо тачне податке колико је деце у нашем крају сиромашно и колико их живи у тим условима. Плашимо се да они код којих одлазимо нису сви, јер у дану када је подела пакетића, док обилазимо одређене породице срећемо и њихове комшије које живе у сличним условима, а нису пријављени. Трудимо се да и њих обрадујемо, јер увек понесемо више пакетића", наводе Ненин и Нађалин.

Нека деца живе у незамисливо лошим условима

На неке адресе, кажу, иду већ годинама, а услови у којима тамо деца живе се не мењају, иако су они за многе незамисливи.

"Тешко нам буде тог дана, без обзира на то што измамимо гомилу осмеха и унесемо мало радости у њихове домове. Та деца су углавном насмејана и захвална што долазимо. Често нам поклањају цртеже, а сви желе загрљај од Деда Мраза", кажу "Тате за децу".

Ненин и Нађалин истичу да сви ми живимо наше животе како умемо и знамо. Рођењем смо добили шансу, а да ова деца нису.

"Желимо када им носимо пакетиће, да бар на тренутак забораве на све недаће. Требало би да сви мање подразумевамо ствари и људе око нас. Јер не подразумева се да има шта да се једе, да има струје, да је топло, да имамо тепих, лекове, могућност школовања. Ми бисмо сваког ко жели повели тог дана у обилазак са нама, а када би се вратио, био би други човек", поручују саговорници.

За своје суграђане кажу да су хероји, јер се заиста одазивају позиву и донирају пакетиће.

Логистичка подршка су им библиотекари, будући да је градска библиотека централни пункт где се сакупљају и допремају сви хуманитарни пакетићи.

Акција прикупљања ове године траје до 24. децембра, а пакетићи се осим у библиотеци могу оставити и код жена из групе Будимо људи, бивши Оброк за породицу и у туристичкој агенцији Глобо Турс.

Један пакетић, много љубави

И друге организације широм Србије учествују у сличним хуманитарним акцијама.

Међу њима је и Црвени крст са својом традиционалном акцијом “Један пакетић много љубави”.

"Организације Црвеног крста, у складу са својим могућностима, а на основу прикупљених донација формирају новогодишњепакетиће које уз пригодан програм, прилагођен узрасту деце, уручују малишанима која су из породица са израженим  егзистенцијалним проблемима. У осмишљавању и реализацији програма и приредби учествују и едуковани млади волонтери Црвеног крста", каже Биљана Цветковић, координатор за социјалну делатност у Црвеном крсту Србије.

У тешким временима није лако бити оптимиста. Ипак, у овој организацији се надају да ће увек бити људи и друштвено одговорних компанија са којима ће заједно доприносити ако не трајном, онда бар тренутном решењу проблема људи који су суочени са економским бригама.

"Свако од нас може да допринесе да се деци из социјално угрожених породица улепшају предстојећи празнични дани. Нова играчка, едукативна публикација, гардероба, фабрички упаковани слаткиш, школски прибор су само део производа које можемо даривати како би Црвени крст и ове године припремио пакете за децу којој је то највероватније једини поклон који ће примити током новогодишњих и божићних празника", наводи Цветковићева.

Стопа ризика од сиромаштва код деце незнатно смањена

Према подацима РЗС, стопа ризика од сиромаштва код деце у Србији се у последње три године незнатно смањује и креће се око 20 посто. Међутим, овим нису обухваћена деца из АП Косово и Метохија, што је важно нагласити имајући у виду сиромаштво малишана који живе на тој територији.

"Због веће концентрације деце на дну дистрибуције дохотка, она су у погледу изложености ризицима од сиромаштва далеко најугроженија старосна група у Србији. Најугроженија су деца која живе у вишечланим породицама, деца у сеоским домаћинствима и деца у ромским насељима", каже Слађана Марковић Стојановић, помоћник министра за социјалну политику.

Изложеност сиромаштву у раном периоду живота, објашњава, има многобројне последице – од низа здравствених и развојних проблема, до лошијих образовних шанси.

"Према истраживању вишеструких показатеља за 2019, заостајање у расту било је чак три пута распрострањеније међу децом из најсиромашнијих домаћинстава у односу на децу из најбогатијих домаћинстава. Такође, шансе да заврше основну и средњу школу знатно су ниже међу децом из најсиромашнијих домаћинстава", истиче Марковић Стојановић.

Како институције обезбеђују пакетиће за децу

Да би се помогло породицама и деци која живе у лошим материјалним условима, из буџета се издвајају средства за различита социјална давања. 

Ипак, осмех деце за Нову годину зависи од хуманитараца.

"Национални буџет не опредељује посебна новчана средства за набавку новогодишњих пакетића за децу. Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања путем сарадње са друштвено одговорним субјектима, фондацијама, невладиним организацијама и уз помоћ људи добре воље за осетљиве групације деце и младих организује доделу новогодишњих пакетића кроз пригодне манифестације или посете породичним домаћинствима", наводи Марковић Стојановић.

"Кабинет председника, такође, сваке године обезбеђује пакетиће за децу у установама социјалне заштите. То исто ради и добар део јединица локалних самоуправа. Локалне самоуправе, фондације, хуманитарна удружења и појединци углавном закуцају на сва врата ове групације деце и врате им наду и веру у боље сутра", истуче Марковић Стојановић.

Свој деци је важно да осете празнични дух

За сву децу је важо да осете празнични дух, а посебно за ону која из било којих разлога не живе у својим породицама.

"Визија нашег министарства је да нико не буде заборављен, зато се улажу максимални напори да обухват деце буде што већи. Велики број деце која живе у стању социјалне потребе сваке године буде обрадован пакетићима који маме осмехе и бар на трен мењају суморну свакодневницу", истиче помоћница министра.

Хуманитарне акције су, каже, увек важне. Осим конкретног циља да помогну, подсећају нас на значај солидарности и исконске обавезе да бринемо једни о другима. На неки начин су и потпора свим системима бриге о грађанима, посебно о деци. Неретко указују на поља подршке које је потребно са националног нивоа унапређивати.

Наше мало некоме може да значи пуно. У време новогодишњих и божићних празника ништа није важније од дечијег осмеха.

Уколико већ нисте, имате још мало времена да донирате пакетић и помогнете да свако дете осети радост када угледа Деда Мраза.

среда, 18. децембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње