Читај ми!

Прегледи као превентива – сваки динар уложен у безбедност и здравље радника исплати се двоструко

Редовним превентивним, односно систематским прегледима многе болести могу на време да се препознају, а то не само да може да поправи здравствену слику запослених, већ и да знатно смањи трошкове компанија за боловања и ангажовање замене за раднике који су на боловању. Процене показују да је за сваки евро уложен у безбедност и здравље на раду, приход послодавца бар два пута већи.

Медицина рада је у некадашњој Југославији, била је једна од најразвијенијих у Европи – свака фабрика имала је амбуланту.

Пре три деценије у Србији је било више од 3.000 лекара који су се бавили медицином рада, 2005. године било их је 680, а данас стотинак.

"Данас је много лошије, пошто је то додатни трошак за фирму. Маса рудника је приватизована. Kада сам почео да радим '90. година, свакога дана било je између 20 и 30 рудара. Људи који раде са вибрационим алатима имају болест узроковану вибрацијама", каже проф. др Александар Миловановић, директор Института за медицину рада и радиолошку заштиту Србије.

Према његовим речима, рудари данас не долазе на прегледе и по три године, осим у случају акцидента. 

"Један динар уложен у превентиву, штеди 16 динара у куративи. Што више и чешће се раде систематски прегледи, побољшава се квалитет здравствене услуге и живота пацијената и радника", истиче др Миловановић.

Процена ризика и основа са прегледа

Скоро половина свих здравствених трошкова, може се приписати факторима ризика који се могу променити.

"Када је реч о прегледима у вези са захтевима радног места, то су претходни или периодични прегледи за места са повећаним ризиком. Углавном се ослањују на акт о процени ризика, који је дужан, ако је правилно урађен, да препозна све штетности и опасности које постоје на том радном месту. У односу на препознате штетности и опасности, препише се елемент за основну прегледу", каже прим. др Бранислав Марић, начелник Центра за хигијену и физиологију рада у Институту за медицину рада

Институт за медицину рада обави четири до пет хиљада превентивних прегледа радника, а неке компаније ангажују и приватне клинике.

"Увођењем систематског прегледа, заштитили смо многе животе, јер су тешке болести откривене у раном стадијуму. Инсистирамо да прегледи буду и шири. Не само основни систематски преглед, него и специјалистички", наводи Ивица Цветановић, председник Конфедерације слободних синдиката. 

Напомиње да је у јавном сектору је просек радника старости преко 50 година, што су практично потенцијални кандидати за одређене болести. 

Нова обољења са новом технологијом

У Стратегији безбедности и здравља на раду у Србији за период од 2024. до 2027. године, напомиње се да посао треба да буде организован да се запосленима очува здравље, у највећој могућој мери у складу са природом посла.

"Нове технологије, хемикалије, елементи узрокују стварање нових обољења и потенцијалних болесних група радника. Има много ИТ стручњака, који раде на видео-терминалима. Када кажете видео-терминал, одмах се помисли да су само очи угрожене. На првом месту је угрожен локомоторни систем због неправилног положаја седења, вратни и лумбални део кичме и рамена", истиче проф. др Александар Миловановић, директор Института за медицину рада.

Прим. др Бранислав Марић, начелник Центра за хигијену и физиологију рада, указује да сменски рад представља фактор ризик.

"Смена ноћу ремети регуларан циркадијални ритам и лучења хормона. Ако постоји наговештај или манифестно обољење, доћи ће до погоршања. Саветујемо свима који раде ноћу, ако је фирма у могућности, да након 10 година непрекидног рада у смени – замене колеге", каже Марић.

Безбедност и здравље на раду, као основно право на раду, зајемчено је Уставом Србије, према коме свако има право на поштовање достојанства своје личности на раду, безбедне и здраве услове на раду, потребну заштиту на раду.

петак, 10. јануар 2025.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње