Где је социјални дијалог у Србији после четврт века - потребни нови прописи о раду, али и штрајку
Србији су потребни нови прописи о раду и о штрајку - сагласни су и синдикати и послодавци. Важећи Закон о раду из 2014. године не препознаје нову реалност - попут платформског и рада на даљину. О свему томе говорило се на конференцији поводом 25 година социјалног дијалога у Србији, коју је организовао Социјално-економски савет, а присуствовале су сродне организације из више од 20 земаља.
Прошло је четврт века од споразума Владе, послодаваца и синдиката да одлуке које се тичу економских и социјалних права радника доносе заједно. Изазова није мањкало, а последице короне и рата у Украјни више нису највећи проблем домаће привреде. Растерећење друштвене кризе због протеста студената и просветара синдикати виде у новим законима о раду и штрајку.
"Ми имамо сад у Србији ситуацију да председник синдиката нема никакву заштиту, он треба да преговара да се бори за права својих чланова, у страху да ће бити отпуштен, што нажалост се дешава и то не у малом броју случајева. Последње измене закона које су се десиле у Србији све су биле на уштрб радника и радничких права", тврди потпредседник Савеза самосталних синдиката Србије Горан Милић.
Послодаваци не мисле тако, али су сагласни да су закони о раду и штрајку превазиђени и да их треба мењати.
"Променили су се услови рада и пословања, уведен је и тај рад на даљину и платформски рад и требало би водити о свим тим околностима рачуна и да се донесе уз социјални дијалог најбоље решење. Велика је друштвена криза, ми смо организација која је подигнута на социјалном дијалогу. Просвета је раније указивала на свој положај и ми као Унија послодаваца сматрамо да је просвета стуб развоја једног друштва, и да млади људи у тој школи стичу основе за живот, и заиста би требало да просветари имају достојанствене услове за живот, за рад", каже Светлана Будимчевић из Уније послодаваца.
Дијалог постоји - за нове одлуке чека се нова Влада
У Социјално-економском савету кажу да дијалог три стране - постоји. За нове одлуке чекају нову Владу. Подсећају да су учествовали у протоколу из 2023. којим су зараде наставника почетника изједначене са републичким просеком.
"Не само да је испуњено то из протокола него су синдикати просвете успели у преговорима са Владом Србије да добију и више од онога што је тражено, да ли постоје други захтеви који су се у међувремену појавили ја то не знам, али оно што је било у протоколу то је испуњено и више од онога што је тражено", истиче Душан Петровић из Социјално-економског савета.
"Социјални дијалог представља нужан и неопходан предуслов за решавање проблема у свим областима друштва кроз успостављање међусобног поверења и разумевања између социјалних партнера, а све се то постиже поштовањем постигнутог договора испуњавањем предузетих обавеза од стране сваког од учесника у социјалном дијалогу", сматра министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у техничком мандату Немања Старовић.
Иако се већина вратила на наставу, просветари не одустају од захтева да се смањи администрација, преиспита репрезентативности синдиката и њихов договор са државом по коме њихови чланови имају боље материјалне услове.
Коментари