Читај ми!

Млади у фокусу Међународног дана толеранције

Слоган годишње конференције поводом Међународног дана толеранције је "Сви треба да знају шта равноправност значи". Ове године у центру пажње су деца и млади. Постављена су питања колико је важно да деца већ у основној школи науче шта је дискриминација и да су толеранција и равноправност пут до друштва једнаких шанси за све.

Образовање је пресудно да бисмо научили децу да не пристају на дискриминацију само зато што се не уклапају у слику наметнуту са друштвених мрежа, a људска права су водич за решавање проблема и друштво у коме владају право и правда.

"Таквог друштва нема уколико деци ускратимо квалитетно образовање и не створимо услове да свако дете може да развија своју личност, ослобођено предрасуда и стереотипа о очекиваним друштвеним улогама", истиче повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.

Наводи да постоји одговорност и за садашњост деце и младих које треба заштити од свакодневне агресије, непоузданих "клик" пријатељстава и свеприсутног вршњачког насиља. 

Разликовање доброг и лошег

У раном узрасту деца не разликују добро од лошег већ уче по моделу, а врло често пласираном на друштвеним мрежама, без контроле.

Амбасадор Уједињеног Краљевства Едвард Фергусон истакао је податак који је назвао упозоравајућим.

"Према анкетама, половина младих у Србији верује да се насиље над женама може оправдати у одређеним околностима. Не смемо игнорисати ширу слику и притисак којем су изложене", рекао је Фергусон.

Навео је да тај спољни утицај обликује ставове и мишљења подједнако као и оно што чују у кући и учионици.

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић истакла је да је немогуће говорити о равноправности, а да се не помену девојчице и девојке, младе жене које не остварују сав свој потенцијал зато што живе у неподстицајним срединама, оптерећеним сиромаштвом и предрасудама.

Због тога Министарство просвете примењује афирмативне мере у циљу повећања доступности образовања на свим нивоима, каже Ђукић Дејановићева.

Борба против неписаних правила

Симболично је на конференцији приказана и изложба о знаменитим Српкињама које су победиле патријархат и неписана правила.

Бранкица Јанковић истакла је да се у старим обрасцима, који су опстали, јављају нови обрасци који поново гурају жене на, како каже, маргине друштвених токова.

"На такозване 'женске странице' са лаким темама, уз обавезне савете за вечну младост и лепоту, док озбиљне теме остају резервисане за мушкарце", истакла је повереница.

Традиционално су додељене награде новинарима за најбоље текстове и приче о равноправности и борби против дискриминације.

Признања су добиле и локалне самоуправе које пружају једнаке могућности за све грађане.

субота, 16. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње