петак, 14.02.2025, 21:40 -> 22:03
Извор: РТС
Аутор: Данијела Драгојевић
Ригорозне контроле у домовима за старе после пожара у Барајеву – седам добило решење о затварању
Епилог појачаних контрола после пожара у дому за старе у Барајеву када је страдало у пожару осам људи је седам затворених домова и четворо ухапшених. Према информацијама које је Београдска хроника сазнала најдуже се у државним домовима чека на гарсоњере, око годину и по дана, а за особе лошијег здравственог стања око осам месеци.
Зора Стојановић има 93 године. У дому за стара лица је 19 година. Каже да је пензија време за уживање и да јој највише прија слободно веме. Пошто воли да пева по доласку у дом организовала је и водила хор 15 година. Каже да је на време схватила да у старости неће моћи сама да брине о свему.
"Оно што је превагнуло да одем у дом то је прво лекарска служба, која је овде обезбеђена. То значи да не морам да идем у Дом здравља код лекара, да чекам на ред, па да узмем упут, па да идем код специјалисте, па у апотеку, ако ми је лоше треба опет да позовем службу. Овде имам све на једном месту. Обезбеђену храну, собарице, вешерај, имамо огромну библиотеку која је свима нама на располагању, имамо клавир, служи ономе ко уме да свира", истакла је корисница дома Зора Стојановић.
У Београду постоје четири државна дома за стара лица у којима се налази 1.100 корисника. У склопу дома имају примарну здравствену заштиту, то јест изабраног лекара и 24-четворочасовну контролу медицинског особља.
"Пацијенти којима је неопходна нега и помоћ при функционисању, елементарном самозбрињавању се смештају конкретно овде код нас у стационарном делу објекта, где имамо више запослених неговатељица, више медицинских сестара, лекар је ту који ради пре подне. Затим и њима се пружају услуге паковања терапије, парентералне терапије, неге која иде по протоколу више пута у току дана", истакла је докторка Дом за стара лица Вождовац Александра Ристић.
Шта се све може утврдити инспекцијским надзором
У Београду има и 160 приватних домова који могу да приме око 6.700 користика.
"Ми пружамо неку здравствену негу, али нега није примарна здравствена заштита. Нега је одржавање личне хигијене, евентуална некаква ситна превенција и давање одређене терапије", истакао је председник удружења приватних установа социјалне заштите Радослав Миловановић.
Али ако нека установа социјалне заштите жели да има и здравствену негу, то је могуће ако у складу са законом оснује приватну ординацију, кажу из Министарства здравља. Како сазнаје Београдска хроника, Удружење приватних домова за старе упутило је поводом тога захтев Министарству здравља.
"Када региструјемо ту примарну здравствену заштиту кроз ординацију опште медицине и запослимо лекара у стални радни односи, обезбедимо му сву опрему и наравно техничара који га прати, да се он може третирати као изабрани лекар сваког корисника који борави у дому", каже
Из Министарства за рад, запошљаване, борачка и социјална питања, одговорили су нам да су инспекцијским надзором од почетка године открили најчешће неправилности - одступање од утврђеног смештајног капацитета и броја ангажованог особља. Забележени су случајеви лоше хигијене простора и неадекватне исхране.
Према званичним подацима, током прошле године урађено је 160 инспекцијских надзора и одузето шест лиценци, а од 20. јануара ове године спроведено је 18 инспекцијских надзора, а седам домова добило је решење о затварању.
Коментари