Мацура и Ердоган на истом задатку - како модерне жене у Србији и Турској да помире породицу и каријеру
Министарка Татјана Мацура рекла је за РТС да ма колико да су жене различите, суштински деле исте проблеме, било да живе у Турској или у Србији. Открила је шта јој је био најснажнији утисак са конференције у Истанбулу.
Министарка Татјана Мацура учешћем на конференцији "Жене и вештачка интелигенција" у Истанбулу, потврдила је да односи Србије и Турске никада нису били снажнији и приснији.
Осим говора на конференцији, посета Турској имала је још један карактер, а то је јачање сарадње Србије и Турске.
Гостујући у Јутарњем програму РТС-а, Татјана Мацура је рекла да је око 1.400 гледалаца било у сали и пратило конференцију.
"Утисак је и то да ма колико да су жене међусобно различите на први поглед, како се физички међусобно доживљавамо, ми суштински делимо апсолутно исте проблеме. Ти проблеми се данас огледају у томе како живе модерне жене, односно оне жене које су укључене активно на тржиште рада и како се суочавају са проблемима који се односе на усклађивање породичног живота којем смо, посебно на простору Турске и овде на простору Балкана и Србије, врло посвећене и како усклађујемо породични живот са пословним обавезама које имамо и на који начин успевамо или можда и не успевамо у томе да мењамо културу понашања", истакла је Мацура.
Поставља се питање како да мењамо поделу обавеза које имамо у домаћинству.
Србија и Турска кључне за праведни развој
Министарка Мацура напомиње да је Турска сама по себи лидер, прво због величине земље и изласка на два континента, а са друге стране, Србија је свакако земља која је лидер на Балкану.
И један и други лидер, како каже, с обзиром да су врло блиско повезани - и председник Ердоган и председник Вучић, шаљу поруке о томе колико им је важно да се успостави мир у свету.
"Знам да ово сад може да звучи необично, као да смо на неком избору за мис, што није идеја, него је важно да са таквих позиција моћи, какве су позиција моћи председника Ердогана и Вучића, добијамо поруке које говоре о миру, о друштву које пружа једнаке могућности и једнаке шансе“, истакла је министарка Мацура.
Ердоганов говор од 40 минута
Мацура је напоменула да је председник Ердоган отворио конференцију у Истанбулу и посветио јој много времена, говор је трајао више од 40 минута.
"Тема је била Жене и вешточка интелигенција. Он се није бавио само том темом, бавио се положајем жена у њиховом друштву, бавио се питањем једнаких могућности. Тај момент је веома важан за положај жена у тако традиционалним друштвима, какво је друштво у Турској, али и друштво на Балкану, и веома је важно да долази са тако једне високе позиције порука да се стварају и да су увелико већ створене шансе за жене на тржишту рада, за жене у неким другим областима, па чак и у неким новим областима које су и за мушку и за женску популацију практично неистражене, као што је приступ питањима које се односе на вештачку интелигенцију", рекла је Мацура.
Представљена платформа Чувам те
Мацура је у Истабвулу имала билатералне састанке са министрима који се баве питањем породице и социјалних питања из Турске, Египта и из Грузије.
"Највише смо разговарали о ономе што нас највише тишти у последње време, а то је како да модерне технологије користе нама непосредно када је рецимо питање спречавања насиља на дневном реду. У том смислу сам искористила прилику да их упознам са тим како изгледа платформа Чувам те“, каже она.
Према њеним речима, то је платформа која омогућава непосредно заштиту деце које су жртве насиља, посебно у школском окружењу, која је од немилих догађаја у мају прошла године отворена не само за децу да могу да пријаве насиље, него је отворена и за родитеље и за наставнике.
"А сама чињеница да је код нас више од годину дана у употреби даје нам ипак прилику да и оне људе који долазе са неких других простора, а нису можда размишљали о оваквим решењима, упознамо колико је ово решење ефикасно", навела је Мацура.
Најснажнији утисак
"Упознала сам их са са последњим извештајима које смо им имали прилике да слушамо у Народној скупштини, а који говори у прилог томе да рецимо у односу на то колика је популација у Србији, чак 600.000 јединствених посета је било на тој платформи. Она не служи само за пријаву насиља, она има и едукативни карактер што је веома важно с обзиром да нам се деца налазе највише на интернету, тако да је веома важно да информације до којих долазе се налазе у оном простору коју они објективно користе“, додаје она.
Каже да су учесници конференције били врло заинтересовани и да посете Србију и да се ближе упознају са самим функционисањем платформе.
"Тако да је, рецимо, и то један од можда најснажнијих утисака“, указала је Мацура.
Сарадња са Турском у дигиталном добу
Министарка Мацура каже да је изузетно важна сарадња две земље у дигиталном добу.
"Дакле, сама чињеница је да су они могли да организују овакав скуп на којем је снажну подршку дала породица Ердоган, не само председник Ердоган, него и његова супрога и ћерка која води једну организацију која се бави, између осталог, и заштитом женских и људских права, говори о томе да је врх државе у ствари посвећен овој теми", рекла је Мацура.
Препозната је важност жена или учешће жена на тржишту рада и на разним неким другим тржиштима, чак и у оним друштвима која су била традиционална, очигледно је да сви имамо проблем са тим да имамо недостатак радне снаге, додаје.
Сада је неминовно да излазимо на тржиште рада и то је оно што је централна порука, закључује министарка Мацура и напомиње да владе Турске и Србије добро разумеју овај проблем и труде се максимално да том питању дају значај.
Коментари