Осам деценија од ослобођења Београда – борба за слободу не познаје границе
Београд је у Другом светском рату ослобођен пре 80 година, после три године и седам месеци немачке окупације. Државна церемонија одавања почасти и полагања венаца код Споменика совјетским ратним ветеранима на Авали. Положени венци на Гробљу ослободилаца Београда. Председник Србије Александар Вучић положио венац на Споменик Незнаном јунаку на Авали. Славно ослобођење Београда треба да буде путоказ за све генерације и доказ да борба за слободу не познаје границе, поручио је председник Србије на отварњу изложбе Војна дипломатија на путу ка слободи. Свечана академија поводом годишњице ослобођења Београда одржана у Народном позоришту.
Брнабић: Прошлост нас учи - не погнути се пред силом, водити своју политику
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је на свечаној академији поводом 80 година од ослобођења Београда у Другом светском рату да данас знамо колико су важни мир и слобода и свесни колико они почивају на поштовању сопствене прошлости и на прихватању оних вредности којима нас је учила.
Како је рекла, те вредности су не погнути се пред силом, водити своју, а не туђу политику, бити независан, слободан, залагати се за мир.
"Данас морамо да се сетимо и да се трудимо да сасвим свесно о томе размишљамо да овај октобар који живимо данас не би био могућ без октобра 1944. године, без заједничких напора партизанских, народноослободлачких и јединица Црвене армије", рекла је Брнабић на свечаној академији у Народном позоришту, где је била и као изасланик председника Републике.
Она је истакла да је обелезавање 20. октобра, Дана ослобођење Београда, посвета свим оним безименим и свим оним знаним херојима који су уградили своје животе и себе у нашу слободу, у лепоту и величину овог града, града који захваљуући и њиховој жртви данас може да прави џиновске искораке у будућност.
"Ослободити се тираније био је тих дана задатак који су се поред војника, којима су командовали Пеко Дапчевић и Владимир Жданов прихватили и многобројни Београђани, обични људи, а велики, храбри, спремни на жртву зарад тог најсветијег циља - слободе", рекла је она. Брнабић је поручила да је сећање на њих доказ да смо научили најважнију лекцију, ону о вредностима, достојанству, правди које нас заједно чине људима достојним своје прошлости и спремних да даље градимо будућност овог града и ове земље.
"Ми никад нећемо заборавити нешто више од три године мрака током којих су нацисти мучили и овај град и његове становнике, сводећи Београд и Београђане на робовски логор, нити ћемо престати да се сећамо његовог ослобођења, жртви црвеноармејаца и припадника Народнослободилачке војске, ни борби на Чукарици, Звездари, обалама Саве, Теразијама, а ни оног најсветлијег трентука, а то је застава слободе на Палати Албанија", рекла је Брнабић.
Како је навела, памтићемо и Пеку Дапчевића, Сергеја Бирјузова, Владимира Жданова, и све оне друге који су се борили и гинули за нашу слободу.
"Ту лекцију Београд и Србија су научили и чувају је заувек у свом срцу и као никад ми данас знамо колико су важни мир и слобода и свесни смо колико они почивају на поштовању сопствене прошлости, на учењу из ње, на прихватању оних вредности којима нас је учила, а те вредности су не погнути се пред силом, водити своју, а не туђу политику, бити независтан, слободан, залагати се за мир. Све то смо научили захваљујући историји и свакој муци и жртви коју су за нас положили", рекла је Брнабић.
Брнабић је подсетила да је Црвена армија ослободила многе градове и дала најбројније жртве у Другом светском рату, а нигде није добила такву подршку као у Југославији, а пре свега у Србији.
"У борбама за Београд учествовало је више домаћих бораца него у борбама за било коју другу европску престоницу у Другом светском рату", навела је она.
Истакла је да су партизани дали највећи број палих бораца у читавом Другом светском рату од свих покрета отпора.
"Заборавити све то, релативизовати или изокренути је грех не само према прошлости, већ је злочин према будућности која без оваквих темеља и истине неће бити могућа, а тешко да може бити светла. И не би било Београда - града одликованог орденом народног хероја", рекла је преседница Скупштине Србије.
Она је додала да се онда Београд не би ни развијао нити постојао као један од најлепших градова у овом делу света да нема тог сећања.
"Не бисмо знали данас шта је наша највећа обавеза - да се боримо за сувереност и независност, за слободу и право да сами бирамо свој пут. Не бисмо знали колико је важно јединство и окупити се око циља и колико је неопходно и кључно пратити политику која је одговорна, независна и која има визију, план и која се храбро спроводи упркос свим изазовима, а коју данас предводи председник Србије Александар Вучић", рекла је Брнабић.
Она је навела да је важно рећи свима којима је стало до вредности октобра 1944. године, до слободе, независности и правде - да је једини пут њиховог остварења онај да се тог октобра 1944. године, баш сваког октобра, сваке године сећамо без икаквих измена.
Толстој: Никада победу нисмо делили на своју и туђу, поштујемо све који су се борили
Никада нисмо победу делили на своју и туђу као ни учеснике у победи над Вермахтом и увек ћемо имати и исказати поштовање према свима њима, рекао је заменик председника државне Думе федералне Скупштине Руске Федерације Пјотр Толстој говорећи на Свечаној академији поводом обележавања 20. октобра, Дана ослобођења Београда у Другом светском рату.
Он је на свечаности у Народном позоришту честитао годишњицу и истакао да му је част што је данас у Београду, када се слави ова годишњица.
"Наши народи су водили жестоку борбу за ослобођење Европе, наше земље су једине које су на европском континету су одбиле да се покоре варварском фашизму", рекао је Толстој.
Истакао је велике заслуге бораца народноослободилачке војске који су, како је рекао, у одсудним моментима у Курској бици одвукли значајне непријатељске снаге. Оценио је да се сада води друга борба, борба за освајање умова људи, односно да се у њиховим умовима потпуно промени слика прихватања онога што се некада догодило и како је стварно било.
"То што се данас на улицама Београда окупило толико људи да би обележило 80 година од ослобођења је знак да ни људи у Србији ни људи у Русији никада неће издати ту истину и увек ће се сећати тог дана. Данас се боримо да би наша деца и нова покољења живела онако како би они желели и тој у борби против нас учествују земље чланице НАТО блока", рекао је Толстој и додао да ће ослањајући се на нашу заједничку историју победа бити на нашој страни.
У Председништву отворена изложба "Војна дипломатија на путу ка слободи"
У Председништву Србије отворена је изложба "Војна дипломатија на путу ка слободи".
На изложби је између осталог приказано и описано како су изгледала ратна дејства у току и пре Београдске операције.
Посетиоци имају прилику да погледају како је штампа, како руска тако и југословенска, извештавала у то време.
Косачов: Ослобођење Београда се нашироко слави и у Русији
Заменик председника Савета Федерације Русије Константин Косачов честитао је српском народу свечаност поводом обележавања 80 година од ослобођења Београда од нацистичких освајача током Другог светског рата.
"Ослобођење Београда се нашироко слави и у руској држави", поручио је Косачов додавши да је указана част руској делегацији тиме што учествује на церемонији.
Подсетио је да је Црвена армија заједно са јединцама Народноослободилачке војске Југославије победоносно завршила београдску офанзивну операцију, додајући да су Србија и Русија и сада заједно, 80 година касније.
"Нажалост, сећање на страшни рат се не поштује свуда, као ни на хероје који су извојевали победу по цену живота и спасили свет од нациста", наглашава заменик председника Савета Федерације Русије.
У борбама на тлу Србије погинуло је око 7.000 војника Црвене армије, рекао је Косачов, наглашавајући да се погинулима одаје почаст.
Позвао се и на речи руског председника Владимира Путина да је обавеза сећати се хероја.
Вучић: Не постоји важнија мисија од очувања тешко стечене слободе
Председник Србије Александар Вучић рекао је на отварању изложбе поводом 80 година од ослобођења Београда да је та изложба део политике коју Србија води и да је представљен само мали део пута у борби за слободу.
"Данас смо сведоци покушаја ревизије догађаја из Другог светског рата, одлучно смо против покушаја ревизије и умањивање жртава", рекао је Вучић на свечаности у Председништву Србије. Истакао је да не постоји важнија мисија од очувања тешко стечене слободе.
Председник Србије је навео да славно ослобођење Београда треба да буде путоказ за све генерације и доказ да борба за слободу не познаје границе.
"Борићемо се да истина опстане и зато је и уприличена ова изложба", рекао је Вучић и истакао да ће у историји главног града истакнуто место заузимати сви они који су дали своје животе у борби за слободу.
Вучић је рекао да је данас дан који је од великог значаја и за Европу и за Србију и за Русију и да се обележава 80 година од ослобођења од фашистичких освајача.
"Од срца вам честитам празник који је уписан у заједнички историју наших победа", рекао је Вучић.
Шетња "Бесмртног пука" од Новог гробља до Трга републике
Марш "Бесмртног пука" почео је након државне церемоније на Гробљу ослободилаца Београда.
Грађани се крећу од Новог гробља до Трга републике.
Положени венци на Гробљу ослободилаца Београда
Изасланик председника Србије, министар одбране Братислав Гашић положио је током државне церемоније венац на Гробљу ослободилаца Београда.
Венце су положили и министар без портфеља задужен за међународну економску сарадњу и област друштвеног положаја цркве у земљи и иностранству и почасни председник фондације "Бесмртни пук" Ненад Поповић, министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски, као и председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић.
Министар одбране и председник Скупштине града уписали су се у спомен-књигу.
Венце су положили и представници Русије, Белорусије, Азербејџана, Казахстана и Јерменије, као и Града Београда, СУБНОР-а Србије, СУБНОР-а Београда и "Бесмртног пука".
Званичници су код споменика "Вечна ватра", у истом спомен-комплексу положили руже, а затим и венце на Споменик црвеноармејцу.
Министар Старовић положио венац код Споменика совјетским ратним ветеранима на Авали
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић предводио је државну церемонију одавања почасти и полагања венаца код Споменика совјетским ратним ветеранима на Авали поводом обележавања 80. годишњице ослобођења Београда у Другом светском рату.
Старовић је рекао да се данас са дубоким поштовањем присећемо ванредног напора приликом ослобођења Европе од зла званог нацизам и фашизам.
"Ипак, победу обележавамо и са сетом и тугом, присећајући се бројних жртава које су пале у праведној борби за слободу", истакао је Старовић.
Поред министра Старовића, венце су положили и представници Министарства одбране и Војске Србије, као и представници Града Београда, амбасада у Србији Руске Федерације, Белорусије, Азербејџана и Казахстана и СУБНОР-а.
Председник Вучић положио венац на Споменик Незнаном јунаку: Вечно хвала српским јунацима и херојима Црвене армије
Поводом 80 година од ослобођења Београда, председник Републике Србије Александар Вучић положио је венац на Споменик Незнаном јунаку на Авали.
"Осамдесет година је прошло од херојског ослобођења Београда у Другом светском рату. Вековима уназад, непоколебљива љубав према слободи давала је снагу нашем народу за победе у ратовима", навео је председник у објави на Инстаграму.
"Никада нећемо заборавити храброст наших предака у борби за правду против многоструко јачих непријатеља. Нека је вечна слава и захвалност свим храбрим женама и мушкарцима који су положили животе за слободу нашег народа", додао је Александар Вучић.
Вучић је у књигу утисака код Споменика Незнаном јунаку написао: Вечно хвала српским јунацима и херојима Црвене армије за слободу коју су нам даривали. Србија памти!
Одавањем поште погинулим ослободиоцима Београда и низом манифестација обележава се 80. годишњица ослобођења Београда од фашизма.
Председник Србије Александар Вучић положио је венац на Споменик Незнаном јунаку, након чега ће присуствовати отварању изложбе "Војна дипломатија на путу ка слободи" у 12 часова, у згради Генералног секретаријата председника Републике.
Обележавање Дана ослобођења почело је у девет часова на Авали, где ће бити одржана државна церемонија полагања венаца код Споменика совјетским ратним ветеранима, а присутнима ће се обратити први потпредседник Комитета Државне думе Руске Федерације за Заједницу независних држава, евроазијске интеграције и везе са сународницима Константин Затулин.
Затим ће у 11 часова бити одржана државна церемонија полагања венаца и одавања највиших државних и војних почасти код споменика совјетским ратним ветеранима на Гробљу ослободилаца Београда уз учешће руске званичне делегације и министра одбране Србије Братислава Гашића, министра без портфеља у Влади Србије Ненада Поповића и представника Града Београда.
По завршетку церемоније, они ће од 12 часова, уз друге грађане Београда, учествовати у маршу "Бесмртног пука" од Споменика ослободилаца Београда до Трга републике.
У Народном позоришту у 14 часова почеће свечана академија поводом обележавања Дана ослобођења Београда у Другом светском рату, на којој ће се присутнима обратити председница Скупштине Србије Ана Брнабић, као изасланик председника Србије.
Од 15.30 до 19.30 предвиђен је концертни програм на Тргу републике уз учешће уметника из Србије и гостију из Русије – фолклорне групе "Пелагеја" и Државног ансамбла руских козака "Козачка кућа" из Волгограда.
Завршни догађај обележавања 80. годишњице ослобођења Београда је свечани ватромет изнад престонице у 20.30.
Београд је у Другом светском рату ослобођен пре 80 година, 20. октобра 1944. после три године и седам месеци немачке окупације.
Главни град Југославије снаге совјетске армије, уз помоћ снага Народноослободилачке војске Југославије (НОВЈ), ослободиле су током Београдске операције, а након вишедневних тешких борби и уз бројне жртве.
Операција ослобађања Београда почела је 12. и трајала до 20. октобра 1944. године, а према подацима, у њој су погинула 2.944 припадника НОВЈ и 961 борац Црвене армије.
Београдска операција била је једна од кључних, ако не и најважнија војна акција на простору окупиране Југославије у Другом светском рату.
Спомен-гробље ослободиоцима Београда, насупрот Новог гробља, отворено је 20. октобра 1954. на десетогодишњицу ослобођења града.
Коментари