Осам деценија од ослобођења Београда – како ће Србија прославити годишњицу која обавезује
Уз залазак сунца, 20. октобра 1944. године, припадници Народноослободилачке војске Југославије и војници совјетске Црвене армије пробили су се у Београд, ослобађајући град од немачких снага које су га држале под окупацијом 1.287 дана. Ненад Поповић, председник Бесмртног пука и министар без портфеља најавио је низ догађаја којим ће бити обележено 80 година од ослобођења престонице.
Ослобођење главног града Србије у Другом светском рату било је кулминација вишегодишњег ратовања на целој територији Југославије. Борба је трајала десетак дана, а током ослобађања погинуло је скоро 3.000 припадника Народноослободилачке војске Југославије и 961 црвеноармејац.
Многи су сахрањени у спомен-комплексу ослободиоцима Београда.
Одавањем поште страдалима и ове године почеће обележавање јубиларне годишњице и биће настављено низом других догађаја.
"Сутра ће на гробљу ослободилаца Београда и на Авали бити њихови потомци и председник Србије Александар Вучић од 11 часова, а у 12 ће бити шетња Бесмртног пука Србије, где ће хиљаде грађана заједно прошетати од Новога гробља до Трга Републике", рекао је Поповић.
Поповић наводи да ће се све наставити са свечаном академијом у Народном позоришту у 14 часова у организацији Владе Србије и Скупштине Србије, након чега ће музички и сценски догађај бити на Тргу Републике од 15.30 до касно увече.
"Били смо на страни победе и правде"
Поповић наводи да су, сразмерно броју становника, Србија и Русија имали највише жртава у Другом светском рату, више него било која друга земља Европе.
"Можемо слободно бити поносни што смо ми и Руси ослободили Европу. Ми смо били на страни победе, на страни правде и треба да се поносимо тиме и редовно обележавамо", истакао је Поповић.
Коментари