Школе уводе "Здравитас" – прикупљање података о ђацима покренуло полемику међу просветарима и родитељима
Обавештење Министарства просвете о обавезама које доноси увођење новог информационог система "Здравитас" за праћење моторичких способности ученика од трећег разреда основне до краја средње школе, донело је много полемике претходних дана, како међу просветним радницима, тако и код родитеља. Из Српског савеза професора физичког васпитања и спорта појашњавају – "Здравитас" је софтвер за праћење биолошког развоја и развоја моторичких способности ученика, који је уведен у програм наставе и учења још 2017. године.
Висина, тежина, индекс телесне масе – по плану Министарства просвете бележиће се у програму "Здравитас". Мериће се и аеробне способности, као и колико је дете скочило у даљ, за колико секунди је претрчало одређену метражу, колико трбушњака је урадило.
"Здравитас је уствари само последњи корак, административни и јавни портал који представља информатичку подршку пре свега наставницима који раде у настави физичког рада и здравственог васпитања, али има мисију да уствари едукује и ученике о неким здравим навикама важности бављења физичким активностима, вежбањем за сопствено здравље", објашњава Ивана Милановић, редовни професор на Факултету за спорт и физичко васпитање Универзитета у Београду.
Већина испитаних професора против новог система
Нови програм довео је до полемике која траје данима. Истраживање Савеза учитеља Србије показало је да је скоро 90 одсто испитаних професора против оваквог начина уношења података.
"У моменту када се прича о смањењу школске администрације, уместо да добијемо нешто мање, ми смо добили још једну платформу у коју морамо да уносимо податке о својим ученицима. Скоро близу 90 одсто испитаника, а већину чине професори разредне наставе су рекли да су против оваквог начина уношења података о ученицима. Ми смо програмом наставе и учења у обавези већ били претходних 30 година да на почетку школске године и крају извршимо мерења о физичком и здравственом стању ученика", каже Сузана Мијушковић Савез учитеља Србије.
Да ли се уносом крши Закон о заштити података о личности
Објашњавају да би свака школа требало да има одговарајућу вагу, метар, као и телефон и интеренет уз помоћ којих би се бележили подаци у овом програму.
Унија синдиката просветних радника Србије пита се да ли се уносом личних података ученика и њихових родитеља крши Закон о заштити података о личности.
"Овде се не ради о здравственим параметрима, никаквим поверљивим подацима, већ се ради о ономе што је за нас све важно, а то је уствари да пратимо како наша нација напредује са свих тих аспеката", истиче Ивана Милановић.
Из Немањине кажу да су праћење, вредновање и евидентирање физичких способности ученика у оквиру "Здравитаса" прописани Правилником о програму наставе и учења у складу са Законом.
Први подаци за пет година
Први подаци "Здравитаса" биће видљиви тек за пет година. До тада, постојећи су забрињавајући.
Истраживање Батута пре пет година показало је да је у Србији свако осмо дете гојазно. Сати проведени на телефону уместо игре, трчања и дружења довели су до тога да је некада подразумевано добацивање лоптом и пењање на дрво постало тешко.
Коментари