Танка линија између говора мржње и насиља – најтежа ситуација у дигиталном простору
Данас је Међународни дан борбе против говора мржње. Узроци говора мржње су мржња, предрасуде, недовољна информисаност, незнање, обмане, дезинформације, манипулације које онда воде у неразумевање тог другог и другачијег и врло брзо могу да се претворе у насиље, упозорава повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.
Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић указује да говор мржње подрива саме темеље демократских друштава и да је много опаснији него што се заправо то види и разуме.
“Танка је линија између говора мржње и других облика непримереног говора, понижавајућег и увредљивог и агресивне комуникације до претњи и физичког насиља. Узроци говора мржње су мржња, предрасуде, недовољна информисаност, незнање, обмане, дезинформације, манипулације које онда воде у неразумевање тог другог и другачијег и врло брзо могу да се претворе у насиље“, рекла је Јанковићева.
Ових дана сведочимо новим екстремима – родитељи и деца физички и вербално малтретирају и туку наставнике.
“То је појава коју заиста морамо зауставити у корену, не само ова, него сведочимо и многим другим облицима насиља, па и нападима и на ваше колеге (новинаре), чак и од стране колега. Дакле, видимо једно заиста понављање тих облика насиља и све више агресивности“, рекла је повереница.
Говро мржње је присутан посебно у дигиталном простору.
“Под том заштитом и безбедном дистанцом анонимности на интернету ви просто тог другог, другачијег не видите и дајете себи за право да га вређате и понижавате, претите, па чак и заиста угрожавате озбиљно његово здравље и безбедност. Ми томе морамо стати на пут, јер говор мржње је забрањен законом и мора се много ефикасније сузбијати“, навела је Јанковићева.
Коментари