Читај ми!

Додељени грантови за дуално образовање, корист имају и ђаци и привредници

Најуспешнијим пројектима дуалног стручног образовања и обуке, додељени су грантови вредни 4,7 милиона евра - за унапређење вештина ученика средњих стручних школа и струковних академија. Фонд финасирају владе Немачке и Швајцарске.

У систем дуалног образовања међу првима је ушла Техничка школа у Власотинцу. Из првог позива, опремили су кабинете.

"Четири нова кабинета јер не бисмо имали где да сместимо опрему да нисмо конкурисали и прошли. Имамо развијен дуални систем, и велики број компанија, око 30-ак са којима сарађујемо", објашњава директор Миливоје Ђорђевић.

План је да се из Регионалног челенџ фонда обнове учионице, радионице и лабораторије. Уложиће се и у обуку кадрова.

"Млади морају да имају компетенције, а не само теоријска знања. Да би имали компетенције као синергија између знања, вештина, способности и ставова, ми отварамо врата компанија и дајемо могућност да уче на савременим машинама у тренинг центрима. Када на овај начин опремимо тренинг центре то значи да та синергија између теоријских и практичних знања се одвија у реалном окружењу уз велику подршку наставника и инструкора у компанијама", каже директорка Канцеларије за дуално образовање Габријела Грујић.

Пракса је показала да од увођења дуалог образовања корист имају и привредници. Чак 137 команија укључено је у тај систем.

"Компаније долазе највише из сектора микро и малих компанија, и долазе из грана привреде као што су металска, машинска, затим информационо-комуникационе технологије, из пољоопривреде, прехрамбене индустрије и угоститељства", каже Мирјана Ковачевић из Привредне коморе Србије.

С једне стране, ученици могу да се школују за занимања која се траже на тржишту рада, а с друге стране, вештине које науче у корак су са најмодернијим технологијама у компанијама које раде. То искуство бележе земље где је дуално образовање и најразвијеније - у Немачкој и Швајцарској.

"У Швајцарској 70 одсто младих бира овакав начин образовања, што онда води до стицања напредних вештина у огромном броју занимања", тврди амбасадор Швајцарске у Србији Урс Шмид.

Амбасадорка немачке Анке Конрад каже да је битно је да обезбедимо стручњаке и експерте који ће бити релевантни за будућност.

"Оне квалификоване професије које ће бити потребне да се у будућности привреда развија, и јесте велико питање како стручне школе у Србији могу да одговоре на потребе будућег тржишта рада", објашњава амбасадорка Конрад.

Регионални челенџ фонд ради у Србији већ четири године. И не само код нас, већ и у Албанији, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Северној Македонији.

недеља, 22. децембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње