Читај ми!

Ученици у Србији недовољно физички активни, више од седам сати дневно на друштвеним мрежама

Две трећине ученика дефинише своје здравље као одлично, а већина адолесцената задовољна је својим животом, оцењујући га просечном оценом 8,3 – то су резултати међународног истраживања понашања у вези са здрављем деце школског узраста, које је спровео Институт "Батут" по методологији СЗО, а подржала министарства здравља и просвете.

На низ здравствених питања одговарало је око 4.000 ученика из 101 основне и средње школе. Оцена стручњака – здравствено понашање, информисање и знање школске деце је на прилично завидном нивоу. Ипак, има и оно што није.

Директорка Института "Батут" др Верица Јовановић истиче да је само 30 одсто испитаних физички активно у мери у којој би требало да буду.

"Дакле, једна од мера је унапређење физичке активности, како у школама, тако и у ваншколским активностима", наводи Јовановићева.

"Када је у питању коришћење обичних и електронских цигарета, и мера које би требало применити, на нивоу целокупне заједнице ће свакако утицати на школску децу и у сваком случају у том правцу би требало радити", поручује директорка "Батута".

Млади на друштвеним мрежама

Др Јелена Гудељ Ракић из Института наводи да сваки 11. ученик, што је око девет одсто школске деце у Србији, на друштвеним мрежама дневно проводи седам или више сати.

"Више од 50 одсто деце током читавог дана је у сталном контакту са својим блиским друговима и другарицама коришћењем електронских уређаја", нагласила је др Гудељ Ракић.

Дигитално насиље је у порасту у 44 земље обухваћене истраживањем, међу којима је и Србија.

Дигитално и физичко насиље – проблеми које би требало решити

Директор Канцеларије Светске здравствене организације у Србији (СЗО) др Фабио Скано каже да је код дечака чешће физичко насиље, а код девојчица дигитално.

"Ово је типичан пример како можемо да користимо науку да бисмо дефинисали врсту интервенције и утицали на криву дигиталног или физичког насиља међу младима", указује Скано.

Истраживање је показало да две трећине ученика живи са оба родитеља, а највећи број деце отворено разговара с њима. Исто толико ученика навело је да се осећа оптерећено школским обавезама.

Ментално здравље младих и обука лекара 

Млади су задовољни подршком наставника, али и својих вршњака, док је код сваког петог ученика пандемија вируса корона негативно утицала на ментално здравље, указују резултати извештаја. 

Јелена Јанковић из Министарства здравља сматра да су у Министарству, подстакнути трагичним догађајима у ОШ "Владислав Рибникар" и Дубони и Малом Орашју из маја 2023. године, схватили да хитно треба реаговати и унапредити све капацитете у вези са менталним здрављем младих.

"Ми смо у првом делу програма почели да обучавамо лекаре, на примарном нивоу здравствене заштите, пре свега педијатара, чији ће задатак бити да рано препознају проблеме са менталним здрављем деце и младих, и да реагују", објашњава Јанковићева.

Гојазност проблем, брига о зубима задовољавајућа

Едукација је неопходна, између осталог и да би се смањила гојазност – око три одсто ученика је гојазно, а скоро 16 одсто има прекомерну телесну тежину.

Оно што охрабрује, две трећине ученика пере зубе више пута дневно.

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње