Бадње вече – паљени бадњаци испред храмова, патријарх са верницима на КиМ
Православни верници који поштују Јулијански календар прослављају Бадњи дан и Бадње вече. Завршавају се последње припреме за најрадоснији хришћански празник – Божић. Верници са бадњаком у кућу уносе срећу, здравље и напредак. Паљење бадњака било је организовано и испред храмова широм Србије.
Извештај Драгане Биберовић
Освештан и наложен бадњак у Грачаници
У порти манастира Грачаница, у присуству великог броја верника и свештенства, традиционално је вечерас освештан и наложен бадњак.
Бадњак се ложи и у осталим црквама Епархије рашко-призренске на КиМ.
У манастиру Грачаница ће затим бити служено Велико повечерје, док ће за Божић у 6 часова бити служено Јутрење, а затим у 8.00 литургија Светог Василија Великог.
Патријарх српски Порфирије служио је на Бадњи дан свету литургију у манастиру Грачаница уз саслужење епископа рашко-призренског Теодосија и хвостанског Алексеја.
Пале се бадњаци испред храмова
Испред храмова широм Србије пале се бадњаци.
И испред Храма Светог Саве организовано је паљење бадњака којем је присуствовало неколико хиљада верника.
У Храму Светог Саве тренутно је бдење, које ће трајати до поноћи када ће бити одржана архијерејска божићна литургија.
Патријарх у Грачаници поделио стипендије студентима и средњошколцима са КиМ
Патријарх Порфирије поделио је, на свечаности у Дому културе у Грачаници, стипендије студентима и средњошколцима са Косова и Метохије.
Стипендије су додељене из Задужбине Симе Андрејевића Игуманова, једног од највећих просветних и црквених добротвора и оснивача Призренске богословије "Свети Кирило и Методије".
Патријарх Порфирије је нагласио да је на овај начин извршено дело Симе Игуманова који је изданак Косова и Метохије.
"Он је све што је имао, своје биће, своје срце даровао Косову и Метохији. Поделио га, условно речено, на два дела. Један део свога срце, своје љубави, свога бића је оставио Богословији у Призрену, а други део је оставио такође Косову и Метохији, односно младости Косова и Метохије", рекао је патријарх Порфирије.
Владика рашко-призренски Теодосије истакао је да је патријарх продужена рука добротвора Симе Игуманова и да је ово дело које чини Божје дело.
По завршетку свечаности патријарх Порфирије је кренуо пут Пећке патријаршије где ће сутра, на Божић, служити свету литургију.
Дечаци који су прошле године рањени на КиМ отишли јутрос по Бадњак
Без обзира на то што су Бадњи дан прошле године били рањени, Стефан и Милош Стојановић из Готовуше у општини Штрпце, рано јутрос су отишли по Бадњак.
У пратњи чланова породице и председника општине посекли су Бадњак и послали поруку да је живот победио и да су одлучни у намери да остану на свом огњишту и живе у миру.
Прошле године, на Бадњи дан Стефан и Милош Стојановић су рањени на улазу у село Готовуша, када су се враћали из сече бадњака. На њих је из возила пуцао припадник тзв. КБС Азем Куртај који се брани са слободе. Данашњи одлазак по Бадњак обезбеђивали су припадници Косовске полиције.
Патријарх Порфирије у Грачаници: Љубав као мост ка свакој живој души
Патријарх Српске православне цркве Порфирије служио је на Бадњи дан свету литургију у манастиру Грачаница уз саслужење епископа рашко - призренског Теодосија и хвостанског Алексеја.
Патријарх Порфирије је у својој беседи пред великим бројем окупљених верника поручио да смо створени да би љубав као наш живот била мост и пут ка свакој души живој.
"Сабрали смо се у духу, сабрали смо се у истој нади овде у светој Грацаници, читавим својим бићем пред Богом. У љубави и срцем и мишљу у односу на Бога и читавим својим бићем у односу на ближњега свога. Знамо ко је наш Бог, један у тројици отац и син и свети дух, али знамо и ко је наш ближњи, биће створено по слици и прилици, наш ближњи је човек" рекао је патријарх Порфирије.
Председник Србије Александар Вучић поклонио је сат, који је добио од чешког председника Милоша Земана, прворођеном дечаку на КиМ у 2024. години.
Вучић са српском децом из Северне Македоније: Чувајте наше обичаје и културу
Председник Србије Александар Вучић примио је децу српске националности из Северне Македоније, којима је поручио да чувају наше обичаје и културу.
"Чувајте нашу обичаје, културу и часно име великог српског народа којем припадате", рекао је Вучић у Председништву где је деци поделио божићне пакетиће.
Вучић је захвалио деци, васпитачима и наставницима из Скопља, Куманова, Битоља, Тетова што су дошли у Београд.
"Срећан сам што на Бадњи дан могу да вас угостим. Са радошћу исчекујемо срца пуних љубави Божић, највећи хришћански празник после Васкрса за децу и за све друге, апсолутно најрадоснији", рекао је Вучић.
Чини ми се да је владика Николај Србима најбоље описао Божић, рекао је Вучић, након чега је прочитао речи владике Николаја.
"Владика Николај дао нам је и најпрецизније појашњење симболике наших древних обичаја везаних за овај празник. Треба се сетити да се Господ Христос роди у слами, па разумети зашто се кућа посипа сламом. Треба знати за божанску свету Тројицу која влада светом на четири стране, па разумети зашто се баца по три ораха у четири угла собе. Треба знати да је Христос хлеб живота, па појмити смисао чеснице", навео је председник.
Патријарх Порфирије служи литургију у Грачаници
На Косову и Метохији се Бадњи дан обележава традиционално. Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије служиће Свету Литургију у манастиру Грачаница са почетком у 8.30 сати.
После Литургије, у Дому културе у Грачаници, Патријарх Порфирије ће поделити стипендије средњошколцима и студентима са КиМ, из задужбине Симе Игуманова.
Бадњи дан у Пожеги
Како традиција налаже, јутрос су многи поранили у шуму по бадњак. Тако је и у Пожеги.
Председник Републике Србије Александар Вучић упутио је божићну честитку Његовој светости патријарху српском господину Порфирију, свештенству Српске православне цркве и свим верницима који Божић славе по јулијанском календару.
Бадњи дан назив је добио по бадњаку који се овог дана сече и уноси у кућу.
У селима у рану зору одлази се у шуму по, најчешће, младо храстово дрво, а у градовима се бадњак купује на пијацама.
На овај дан припрема се и божићна печеница, месе колачи и торте, и све се припрема за празничну трпезу.
Увече, бадњак се заједно са сламом и печеницом, уноси у кућу.
Сламом се посипа под, чиме се дом претвара у витлејемску пећину у којој је рођен Христос.
Бадњак представља дрво које су пастири донели и које је Јосиф наложио у хладној ноћи.
У сеоским кућама слама на поду лежи три дана, у градовима ова симболика сведена је на руковет сламе.
Бадњак се, уз низ ритуалних радњи које треба да обезбеде здравље и напредак целе куће и породице, одмах ложи, у градовима прегори тек по који лист, и вечера може да почне.
Многи овај дан проводе у строгом посту, али најчешће су на трпези пасуљ и риба.
На Бадње вече посвађани треба да се помире. Не спава се, већ дочекује тренутак Рођења Христовог.
Бадња ноћ је ноћ мира и ишчекујуће радости.
Коментари