Читај ми!

Годишње око 150 деце у Србији сазна да има дијабетес, касно откривање доноси озбиљне компликације

Свака десета особа у свету има дијабетес. У Србији, процењује се - у овом тренутку, око 800.000 људи. Од тога, више од 300.000 не зна да има болест, која полако и тихо угрожава и крвне судове и многе органа у организму. Алармантан је податак да је све више деце која болује од дијабетеса.

Око 150 дечака и девојчица у Србији сваке године сазна да болује од дијабетеса. Реч је о дијабетесу типа 1, који се може сматрати неком врстом аутоимуне болести.

Чланица Удружења родитеља деце оболеле од дијабетеса “Аларм“ Ана Марковић, мајка 13-годишње Јане, каже да је њена ћерка стално била жедна и често ишла у тоалет, те да је након тога анализа крви показала високе вредности глукозе.

“Били смо шокирани том дијагнозом, јер нико од нас у породици то нема. Али сад смо се на то навикли, да то гурамо тако како морамо. Боримо се и као родитељи, и овде се боримо са овим удружењем да нашој деци буде боље и да могу нормално да живе“, каже Ана Марковић.

Када се симптоми не препознају на време, постоји опасност да дете, због превисоког шећера, падне у кому, тзв. кетоацидозу.

Због тга је, истиче Ана Марковић, веома важно радити рани скрининг на шећер код деце.

“Мислим да је тога мало, доктори опште праксе чак и не знају пуно о томе, нити раде скрининг на шећер у крви. И мислим да би на томе исто требало да се ради, да се о томе говори чешће и ми смо сада успели да убацимо преко удружења овај протокол у школе којим се едукују наставници и ученици, како деца не би била дискриминисана, да би они знали о чему се ту ради“, каже Ана Марковић.

Наводи да њена Јана има подршку и другара и наставника, будући да свакодневно за оброк узима инсулин у количини која јој је потребна.

Циљеви Удружења “Аларм“ су да се побољша живот деце и младих који болују од дијабетеса, да им се помогне, али и да људе упознају са тим шта је дијабетес, како би могли да реагују на прве симптоме.

Касно откривање, неодговарајуће лечење и компликације, доводе до озбиљних компликација, као што су срчани и мождани удар, отказивање рада бубрега, слепила, ампутације доњих екстремитета.

понедељак, 25. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње