Сећање на масовно стрељање у окупираном Краљеву, предлог да 14. октобар буде државни празник
На 82. годишњицу масовног стрељања у Краљеву, ресорном министарству Владе Србије упућен је предлог да се 14. октобар прогласи за државни меморијални празник. У знак сећања на 2.200 жртава стрељања, у Спомен-парку одржана је комеморација.
Октобарском злочину претходили су прогони, одмазде и репресије над цивилним становништвом у окупираном Краљеву већ од маја 1941. године.
"Један од првих драстичнијих примера застрашивања је било вешање Драгомира Вилотијевића и жандарма Милоша Ђорђевића 28. августа на тргу у Краљеву", каже Мирјана Савић, музејска саветница.
За једног погинулог немачког војника у борбама у околини Краљева почетком октобра, стрељано је 100, а за рањеног 50 талаца. Од 2.200 затвореника стрељање је избегло само 27.
"Било нас је око сто. Показаше нам гомилу алата и наредише да свако од нас узме ашов, пијук или лопату. Тада нас постројише по тројицу и поведоше нас под стражом уз пругу према ложионици. Митраљески рафали прекинули су све то", сведочи Марко Сломовић.
На Лагеру је стрељано 106 млађих од 18 година и 29 жена.
Готово све породице у Краљеву су завијене у црно. "Ту ми је отац стрељан 1941. године у својих 36 година. Оставио је четворо деце и мајку", каже Достана Ковачевић, потомак убијених.
Славољуб Банковић наводи да му је стрељан отац, који је оставио иза себе супругу и троје деце.
"Бројим сваки пут 13. овај, овај посечени пањ и ту палим свеће као неко сећање", наводи Даница Ковачевић.
Потомци пале свеће и полажу цвеће сваког 14. октобра на обележја у Спомен-парку која представљају посечена стабла. Пред више од 2.000 ученика изведен је поетско-музички програм Камена успаванка.
Коментари