Читај ми!

ДНК технологија, сарадња кинеских научника и српских генетичара отвара нове могућности

Србија планира проширење сарадње с кинеском Би-Џи-Ај групом. Та компанија могла би да буде међу првима у новом "Био4" кампусу, један је од закључака првог дана радне посете министарке за науку, технолошки развој и иновације Кини. Следећи корак у сарадњи, требало би да буде отварање нове компаније, која би се бавила синтезом ДНК.

Медицина, пољопривреда, екологија, само су неке од области које се захваљући развоју ДНК технологије убрзано мењају. У тој глобалној трци, сарадња с кинеским научницима отворила је нове могућности и српским генетичарима. Један од резултата је и Центар за секвенцирање и биоинформатику у Београду.

"У центру се раде различите анализе, пре свега везане за здравствени систем и персонализовану медицину. Циљ је да се обезбеде најсавременије методе за лечење и превенцију болести. ДНК технологија и читања ДНК – даје велику шансу да успемо у томе", указује министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић. 

Истраживање короне

Просторије Би-Џи-Ај групе у Тијенђину, биле су и један од центара истраживања корона вируса. Са завршетком пандемије, мења се и фокус истраживања, али не и прецизност приликом складиштења узорака. У овом центру, узорци који стижу из болница широм Кине, чувају се на температурама од минус 20 до минус 80 степени.

"Почели смо програм размене технологија и обуке научника да бисмо могли да анализирамо варијанте коронавируса и у Србији. Имамо истраживачке и клиничке лабораторије, велики број складиштених секвенци генома, тестирамо и онколошке узорке да бисмо могли да откријемо карцином у раној фази и спречимо да наруши здравље", указује Теренс Сионг, потпредседник Би-Џи-Ај групе задужен за глобални развој.

Додаје и да је превенција много важнија од лечења у каснијим фазама карцинома.

Посао за докторе наука и шанса за студенте

Кинеска компанија заслужна за отварање лабораторије "Ватрено око" у Београду и Нишу, одликована је Орденом српске заставе првог реда за унапређење сарадње Србије и Кине у области генетике. Ту сарадњу Србија планира и да прошири.

"Би-Џи-Ај је отворио компанију за развој алгоритама. Запошљава осам до десет наших доктора наука. Отворили су се и према универзитету – шаљу људе у Би-Џи-Ај, дају стипендије да проведу између три до пет година", наводи Беговићева.

Истиче да је следећи корак отварање истраживачко-развојне компаније која би се бавила синтезом ДНК.

Центар у Тијенђину, други је по величини центар за истраживање генома у Кини. Машина коју овде користе за секвенцирање генома, једна је од две најбрже у свету. Омогућава секвенцирање 700 целих генома за свега пет дана.

понедељак, 25. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње