Реаговање Колегијума РТС-а поводом притисака на Јавни сервис
Сви притисци, разни облици насиља и претње којима је Јавни сервис изложен у дужем периоду имају у основи сличну позадину – покушај да се на РТС гледа као на полугу, или батину, путем чега се, мимо уставних и регуларних путева, долази на власт, наводи се у саопштењу Колегијума РТС-а. Саопштење преносимо у целини.
У прилично дугом временском периоду запослени у РТС-у изложени су разним облицима насиља ‒ од насилног упада с тестерама у зграду РТС-а и редовних протеста испред зграде Јавног сервиса, па све до вербалног насиља на јавним местима и хушкања многих политичара, других медија и друштвених мрежа.
То насиље је неретко праћено и озбиљним претњама и позивима на линч запослених. Креће се у распону од помињања дугих цеви и тврдњи да би РТС и данас био „легитиман“ војни циљ као и у време НАТО-вог бомбардовања, када је у нашој кући убијено шеснаесторо људи, па до претњи запосленима да ће остати без посла кад „здраве снаге“ у РТС-у, уз помоћ улице, преузму Јавни сервис.
Сви ови притисци имају у основи сличну позадину – покушај да се на РТС гледа као на полугу, или батину, путем чега се, мимо уставних и регуларних путева, долази на власт.
С обзиром на то да од новинарских удружења, као ни са разних европских адреса, готово никада не стижу реакције на овакву врсту насиља над нашом кућом (на свим тим адресама иначе бурно реагују ако у двориште неке друге телевизије падне понеки летак претеће садржине), вредело би све учеснике у јавном простору подсетити на неке чињенице.
• На Јавном сервису постоји нулта толеранција за сваки облик насиља на екрану и ван њега. За говор мржње и агресију у нашим програмима нема места. РТС није место за дилере мржње и нетрпељивости.
• Не постоји ниједна иницијатива или акција против било ког облика насиља или неке друге негативне појаве, или за помоћ угроженима и лечење тешко оболелих, а да РТС у такву акцију није активно укључен, и то континуирано.
Само неки од примера су да је РТС, уз Министарство просвете, покретач кампање против вршњачког насиља (покренуте још 2018. године), као и изградње треће Сигурне куће за жене и децу, жртве породичног насиља 2011. године средствима прикупљеним у хуманитарној акцији РТС-а под називом "Градимо сигурну кућу".
• Свој посао обављамо без таблоидизације или свирепости карактеристичне за већину овдашњих медија.
• На РТС-у нема места за ријалитије у којима се подилази примитивизму, најнижим страстима и гледаоцима нуди штимунг „плавог моста“.
• РТС подржава сваку акцију разоружавања друштва, али истовремено својим програмом покушава да утиче и на вербално разоружавање учесника у јавним расправама. Пристојним и ненавијачким тоном наших дебатних емисија настојимо да не подстичемо брутализацију политичког живота.
Истовремено, РТС не може бити одговоран што у српском друштву међу политичким актерима нема довољно поштовања, уважавања и дијалога и што та чињеница понекад постаје болно видљива, поготово у скупштинским преносима, на шта не можемо да утичемо.
• Крајње је неморално доводити испред РТС-а незадовољне грађане у протесте који су започети као протести против насиља иницирани масакрима у основној школи „Владислав Рибникар“ и Младеновцу. Стављати нашу кућу макар и у најшири контекст ових догађаја не убраја се у поступке за које има места у било каквом каталогу морала и части.
• Расправе о томе како Јавни сервис може да буде бољи увек су добродошле. Понекад се, међутим, чини да у Србији нема важнијег посла од покушаја да се дестабилизује или уништи Јавни сервис. На том задатку се најчешће окупљају многи који иначе не деле ништа заједничко, осим намере да умарширају у програм, пословање, или уређивачку политику РТС-а.
• Блокаде РТС-а немају никакве везе са борбом за „више истине“ на Јавном сервису. Неки од оних који данас у Скупштини и на улици позивају на блокаду Јавног сервиса због наводног „мањка истине“ својевремено су захтевали укидање или преправљање читавих серија или новинара који им нису били по вољи док су били на власти.
• РТС редовно извештава са протеста који се одржавају под називом „Стоп насиљу“, као и са свих осталих сличних скупова. Небројано пута до сада, у редовним информативним емисијама известили смо шта су циљеви ових протеста, а у редовним дебатним емисијама организатори протеста имали су прилику да говоре о томе зашто су позвали грађане на оваква окупљања.
Захтев да са тих скупова извештавамо тако што бисмо личили на друге телевизије које су увеле потпуно нови новинарски жанр – извештавање са учествовањем и подстрекивањем – груб је покушај мешања у уређивачку политику наше куће и злоупотреба оваквих скупова.
• Свако ко се спрема да руши нашу кућу са било које стране политичке сцене требало би да се подсети онога што је већ много пута поменуто када је РТС у питању – нема тог јавног сервиса на свету чији је програм по вољи владајућих или опозиционих странака.
По једнима је јасно приметан мањак послушности, а по другима пак ‒ вишак. Критеријум онда успоставља, као и случају политичких избора, број грађана који верује одређеном програму. На таквом грађанском тесту програм РТС-а сваког дана добија поверење милиона грађана остајући брана примитивизму, али и стуб пристојности и нормалности у српском друштву. Јавни сервис је тачка ослонца српског јавног мњења и свако разарање те тачке открива нечије планове чији домет надилази оквире РТС-а и тиче се судбине сваког грађанина.
Коментари