понедељак, 03.04.2023, 13:00 -> 15:15
Извор: РТС
Суђење командантима ОВК у Хагу – шта очекује Српкиња са КиМ којој је убијено 15 чланова породице
У Хагу је почело суђење командантима терористичке ОВК. Олгица Божанић, рођена Kостић, део је једне од најтрагичнијих породица на Kосову и Метохији. ОВK је отео и убио 15 Kостића и четири Божанића, укључујући и њена два брата Лазара и Тодора. Божанићева каже за РТС да се нада да ће суђење у Хагу открити нова сазнања у вези са трагедијом њене породице.
Бивши челници такозване ОВК, међу којима је и бивши косовски председник Хашим Тачи, пред судом у Хагу одговарају за ратне злочине и злочине против човечности. На оптуженичкој клупи су и бивши председник косовске скупштине Kадри Весељи, Јакуп Kраснићи и некадашњи посланик Реџеп Сељими.
Олгица Божанић је секретар Удружења киднапованих и несталих Срба са КиМ од 2004. године већ у неколико мандата.
Божанићева, рођена Kостић, претрпела је велику трагедију током сукоба на КиМ. ОВK је отео и убио 15 Kостића и четири Божанића, укључујући и њена два брата Лазара и Тодора.
Трагедија породице Kостић почела је отмицом Југослава Kостића на радном месту 11. јула 1998. године.
У потрагу за Југославом кренула су Олгичина браћа Лазар и Сашко. Ишли су у Ораховац и Приштину да пријаве његов нестанак, али ни они се никада нису вратили.
Два дана касније нападнут је Дом здравља у Ораховцу. Та агонија је трајала три дана, Срби нису смели да изађу из својих кућа.
Олгица каже да је породица била у великом страху, да нису излазили из дворишта као и да су тада преговарали са старешином села Ретимља, Албанцем.
Чекајући повратак отетих, породици стиже писмо од Југослава где се тражи да Срби из Ретимља предају све оружје у замену за ослобађање отетих. И поред тога, Југослав и други отети нису ослобођени.
Осамнаестог јула 1998. године нападнута су сва српска домаћинства у Ретимљу.
Олгица наводи да је, захваљајући Међунардоном црвеном крсту, 21. јула ослобођено 35 цивила, међу којима су и били и монаси манастира Свети врачи из Зочишта.
Наглашава да је чин потраге и страдања великог броја чланова њене породице био јако болан. Наводи да је сазнала је од комшинице Албанке, чији су чланови породице такође отети, да су мучени и премештани из логора у логор.
Сматра да су је комшије Албанци из сажаљења тешили говорећи да их чувају за размену са албанским затвореницима.
Како истиче, нада да ће се отети пронаћи нестала је априла 2005. године, када је Унмик обавестио Олгицу да су пронађени њихови посмртни остаци, што је потврдила ДНК анализа.
Прво је, додаје, био индентификован један од њене браће, Миодраг Костић.
Према њеним речима, над посмртним остацима је учињен додатни злочин, уништени су експлозивом.
Остала јој је, каже, документација Унмика. Већина костију је била угљенисана па није могла да послужи за индентификацију. "У лабораторији у Тузли, ипак је утврђено поређењем костију да се ради о остацима Југослава и Сашка Костића", наводи Олгица.
Каже да због љубави према браћи неће стати да трага за истином. Додаје да је иза брата Лазара остала ћерка Анђела, која је имала само 11 месеци када јој је отац отет.
Пошто је случај убиства Костића и Божанића уведен у оптужницу против команданата ОВК, Олгица се нада да ће се на суђењу у Хагу доћи до нових сазнања у вези са трагедијом њене породице.
Коментари