На Дедињу ће се опет радити трансплантација срца

Институт за кардиоваскуларне болести "Дедиње" поново ће радити трансплантације срца. Ту интервенцију су први пут урадили пре 27 година, а пацијент који је тада отпочео нови живот, и даље је жив. После обиласка "Дедиња 2" и старе зграде те установе, министарка здравља обећала је да ће држава уложити у реконструкцију.

Само данас у "Дедињу 2" биће урађено 11 великих операција на срцу, шест великих васкуларних операција, 25 интервенција на срцу и крвним судовима у ангиосалама. Године 2019. имали су 2.548 операција на срцу у којима се употребљавају машине за вантелесни крвоток, и то је био највећи број операција у Европи.

Када је дошла корона, поново су се направиле листе чекања, али сада свака просторија и сала у овој установи ради пуним капацитетом, поручује директор Милован Бојић.

У пријемној чекаоници и данас су пацијенти из целе Србије. У првој посети "Дедињу 2", али и у обиласку и старе зграде, данас је била и министарка здравља Даница Грујичић.

Присећа се да је у тој здравственој установи последњи пут била као члан породице некога ко је лечен у Институту "Дедиње", а пре тога као студент.

"Ово је заиста корак у 22. век, да не кажем 21. век, и заиста је велико задовољство гледати овакву једну болницу. Ја обећавам да ћу видети и са министром финансија и министром за капитална улагања, да оно што сте кренули, да се оспособи и четврта сала", рекла је Грујичићева.

Проф. др Милован Бојић каже да у тој установи владају ред, рад и дисциплина.

"То је установа која је српској кардиоваскуларној медицини протеклих година подарила нове процедуре, оборила бројне европске и светске рекорде, у којој се зна план и будућност осигурана у наредних пет или десет година, у којој се улаже у људе и у којој је једино неопходно да се уложи у стари објект зграде, да буде национални институт за срце и крвне судове", рекао је проф. др Бојић.

Министарка здравља најављује да ће држава даље улагати и у развој програма трансплантације, и да ће се те интервенције поново радити и у Дедињу. То је установа у којој је урађена прва трансплантација срца у Србији.

петак, 18. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом