Читај ми!

Трансплантацијe у Kлиничком центру Србијe – једно "да" продужило четири живота

Захваљујући једном "да" урађене су трансплантације срца, јетре и рожњача. Спасена су и продужена четири живота. Донор је био пацијент Клиничког центра Војводине, а трансплантације су урађене у Универзитетском клиничком центру Србије.

Славољуб се после трансплантације јетре опоравља у Јединици интензивне неге Ургентног центра, а Вељко, који је добио ново срце, у Клиници за кардиохирургију Универзитетског клиничког центра Србије. Обојица су из Лознице, а судбина је хтела да им у истој ноћи стигне спасоносни позив.

"Позвали су ме овде да видимо да ли ћу бити један од три пацијента који ће примити јетру. Дародавац не знам ко је, дошао сам и одлучено је да ја будем", рекао је педесетдвогодишњи Славољуб Драгићевић из Лознице.

"Био је шок, када те позову идеш, а не знаш шта је. Знаш шта је, али не знаш каква је то операција. Рекла ми је докторка за два сата да дођем, за сат и по сам стигао", објаснио је педесетогодишњи Вељко Глишић из Лознице.

Трка са временом почела је прошле суботе, када је из Клиничког центра Војводине стигао позив да имају потенцијалног донора. Сви који учествују у тим процедурама стално су у приправности и у најкраћем року у операционим салама.

"Имамо четири сата да у моменту од када експлантирамо орган, односно срце из тела болесника који је преминуо, до момента када срце закуца у телу болесника коме ће се нови живот подарити, мора да прође мање од четири сата. Када ви имате доноре у неким другим градовима у нашој земљи, онда је то посебан изазов", рекао је директор Клинике за кардиохирургију УКЦС, проф. др Светозар Путник.

Транспорт органа од Новог Сада до Београда траје 15 минута

Додао је и да се екипа која је ишла до Београда, за Нови Сад враћала уз подршку припадника МУП-а, односно њихове јединице тзв. пресретача, како каже, то је вожња огромном брзином тако да се стиже за 15-20 минута.

"Ово су најбољи пацијенти, они су намучени, осете после пар дана колико им је боље, толико су послушни и захвални, и све нам зато заједнички иде лепо. Имамо фамилијарни однос овде и све то води једном добром резултату", рекла је шефица Анестезије у тиму за трансплантацију јетре УКЦС др Наташа Петровић.

И за Славољуба, а посебно за Вељка, који готово да није могао да буде ван болнице због лошег здравственог стања, јер му је срце радило са тек 10 одсто капацитета, најважнији позив стигао је у правом тренутку.

Од почетка године, у шест разговора са породицама у најтежем тренутку, лекари су добили две сагласности. Тим породицама велико хвала. Урађене су две трансплантације срца у КЦС, две трансплантације јетре, трансплантирани су бубрези и рожњаче. У овом тренутку на трансплантацију органа чека око 2.000 наших грађана, и одраслих и деце.

Буди хуман

"Ја се искрено надам да ће грађани Србије схватити, као што је схватила већина становништва земаљске кугле да је донација органа нешто што се подразумева и да ће само на тај начин програм трансплантације у Србији као и у већини земаља света, постати стандардна медицинска процедура, то зависи од њих, ми смо спремни, а наши пацијенти чекају и сат им откуцава", додала је др Петровић.

Др Светозар Путник позивао је на хуманост.

У Клиници за кардиохирургију ново срце као једини лек чека око 50 пацијената, у Ургентном центру на листи чекања за нову јетру је око 30 наших грађана.

понедељак, 10. фебруар 2025.
3° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове