Парастосима и поменима на КиМ обележава се годишњица мартовског погрома
Парастосима у манастиру Грачаница, код споменика несталима и страдалима у Косовској Митровици, полагањем цвећа и другим манифестацијама на Косову и Метохији обележена је 19. годишњица мартовског погрома.
Помену у Грачаници присуствовали су чланови породица страдалих Срба, председница Општине Грачаница Љиљана Шубарић, помоћница директора Канцеларије за КиМ Милена Парлић, потпредседник Српске листе Далибор Јевтић, начелник косовског округа Срђан Поповић, представници локалне самоуправе и грађани.
Окупљени су након парастоса од манастира Грачаница прошетали до Дома културе где су испред обелиска MISSING, испод фотографија киднапованих и несталих Срба, положили беле руже.
Парастос у Грачаници служио је владика рашко-призренски Теодосије уз свештенство епархије, а у Галерији Дома културе отворена изложба слика насталих током Ликовне колоније "Јесен у Призрену 2022".
На Академији поводом погрома, епископ рашко-призренски Теодосије поручио је да 19. годишњицу погрома дочекујемо са молитвом и сећањем, али и са оптимизмом да ћемо Косово и Метохију сачувати само ако ми останемо верни оним идеалима који су надахњивали највећи синови нашег народа и наше цркве.
"И уколико се трудимо да не продајемо своју земљу и не остављамо гробове својих предака", нагласио је епископ.
Навео је да су црква и народ доста тога обновили и да ће наставити са обновом, али да циљ обнове нису само грађевине већ и подстицање људи да се врате и да духовно обнове заједницу и поново освештају своје цркве.
Председник Српске листе Горан Ракић је након служења парастоса страдалима и полагања цвећа код споменика "Истина" у Северној Митровици, рекао да ће српски народ спаљено, оскрнављено и порушено обновити и да никада неће одустати од намере да на овим просторима остане и опстане, јер га на то обавезују сви изгубљени животи на Косову и Метохији од 1999. године до данас.
"Српски народ на Косову и Метохији и након 19 година, од 17. марта 2004. године, када је горело све што се српским именом звало и даље проживљава погром. Погром на начин да се и даље пуца на нашу децу, на наше сународнике, врши се притисак на Србе, повратничка места су и даље забрањена за повратнике, застрашује се и малтретира свако ко имало мисли српски, а све то без адекватних или никаквих казни за учињена недела", рекао председник Српске листе Горан Ракић поводом обележавања мартовског погрома.
У Галерији Дома културе у Грачаници викар патријарха српског Порфирија, епископ новобрдски Иларион отворио је изложбу "Јесен у Призрену 2022" насталу током новембра прошле године у манастиру Светих Архангела, тешко пострадалог у погрому.
"Ево нас сабраних овде у дан обнове, иако је повод догађај који је везан за рушење, чемер, убиства, прогон и страдање. Одговор оних који су баштеници косовског завета је овај: ‘Ми се царством небеским боримо против ругла које нуди овај свет, које у злу лежи, иако створен као добар, јер све беше добро од почетка’. Захваљујући нама и нашим промашајима овај свет је такав, да можемо да кажемо за њега да у злу лежи. Наше је овде да се на Косову и Метохији боримо за оно што је царство небеско и зато сам данас овде са вама да учествујем у обнови лепотом", рекао је епископ Иларион.
Коментари