Тако то (г)раде у Крушевцу, дозволе за један дан
У Србији је 2016. године уведен електронски начин подношења захтева за издавање грађевинских дозвола по обједињеној процедури. У Србији је током прошле године поднето око 145.000 захтева за издавање електронских грађевинских дозвола, четири одсто више него 2021. Према подацима Клуба градова и општина са окружењем радног тела НАЛЕД-а, Крушевац је други међу најуспешнијим градовима у Србији у издавању грађевинских дозвола електронским путем.
Током прошле године у Крушевцу је издато око 900 грађевинских дозвола електронским путем, што је више него двоструко у поређењу са 2018.
"За нас грађевинаре битна је брзина, а овим начином добијања грађевинске дозволе преко ЦОП-а знатно нам је убрзан процес. Ми можемо много брже да радимо и не чекамо оне процедуре које смо имали", рекао је Дејан Милутиновић, грађевинар-инвеститор из Крушевца.
"Надлежне службе моделују план према визији и стратегији развоја једног града. Тачно се зна где шта може, колико може и кад може, и због тога добар, прецизан и дефинисан план доводи до брзог издавања грађевинских дозвола без икакве дилеме", каже Војкан Тутулић, главни градски урбаниста у Крушевцу.
Након прибављања документације, за ефикасно издавање грађевинских дозвола кључан је рад градске управе. На овом послу у Крушевцу ради седморо запослених.
"Пет дана је сада обавеза за грађевинску дозволу, а некада се за грађевинску дозволу чекало шест месеци. Данас у граду Крушевцу, ако је целокупна документација ту, грађевинску дозволу можете да добијете за један до два дана", каже Весна Анђелић, начелница Градске управе у Крушевцу.
Подносилац захтева за добијање грађевинске дозволе електронским путем може да прати ток предмета у свакој фази поступка.
Коментари