Читај ми!

Празне и оронуле зграде чекају станаре, држава дала рок од две године да буду завршене

У Србији има готово 50.000 незавршених стамбених и пословних зграда – највише у престоници. Држава трећи пут продужава рок за њихов завршетак и сада је то мај 2025. године. Ко до тада не приведе посао крају, плаћаће порез на имовину као да је објекат завршен.

У Србији је све теже наћи локацију за градњу. У исто време, велики је број напуштених градилишта. Једно такво у центру престонице, на месту некадашњег парка, већ четрдесет година чека станаре.

А шеснаест година празна и оронула стоји и зграда на Теразијама. Њена вредност процењује се на десетине милиона. Власник је средио приземље, два локала издаје књижари и коцкарници, али је на спратовима празан пословни простор.

"Држава треба да промени пореску политику, да се примени прогресивно опорезивање. То је модел који постоји у западним земљама", указује шефица јединице за имовину из НАЛЕД-а Јасмина Радовановић.

Урош Вукомановић из Удружења проценитеља Србије каже да су напуштене локације велики потенцијал, али и проблем за државу.

"Њиховим стањем у фази градње, локална самоуправа није у прилици да наплати стотине хиљада евра пореза на имовину. Управа јавних прихода може да приходује од ПДВ-а, њихове економске активности, поготову за комерцијалне објекте", наводи Вукомановић.

Недовршени објекти под хипотеком 

До сада ниједан несавестан инвеститор у престоници није кажњен због тога. Напротив, има и оних који су и по неколико пута недовршен објекат стављали под хипотеку.

"Ако о доспелости инвеститор не врати хипотекарни кредит банци, она има пуно право да иницира продају предметне зграде у поступку јавног извршења пред надлежним јавним извршитељем. То отвара могућност да се проблем реши тако што ће нови купац предметне зграде, завршити зграду", каже адвокат Никола Премовић.

Комисија за утврђивање броја таквих градилишта не постоји. Пре 15 година евидентирано је око 500 градилишта и скоро пола милиона напуштених квадрата.

Из града поручују да су спремни да се ухвате укоштац са проблемом напуштених градилишта. То ће убудуће бити задатак нове комуналне полиције.

"Помно ће пратити све напуштене локације, евидентирати и у складу са статусом тих локација реаговати или са инспекцијом или са неким другим органима, који могу привести намени све те објекте", поручује градски менаџер Београда Мирослав Чучковић.

Министарство дало још једну шансу 

Грађевинске дозволе пре 2009. године издавале су се без рокова изградње. То је разлог што многи од њих ни данас нису завршени.

И њима и инвеститорима којима су од септембра 2009. издаване дозволе са роком изградње ресорно министарство даје још једну шансу – да заврше започете објекте најкасније до 25. маја 2025. године. Нових рокова, кажу, неће бити.

"Санкција за непоступање у овом року је да објекти из легалног прелазе у нелегално. Све до њиховог рушења, морају и да плате држави порез на имовину као да је објекат завршен", каже Александра Дамњановић, државни секретар Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

Примера савесног и одговорног грађевинарства има. У Италији, после предвиђеног рока за завршетак градње, без обзира на то да ли је објекат готов, инвеститор плаћа градску ренту и порез на имовину.

петак, 24. јануар 2025.
5° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове