Дан безбедности деце на Интернету

Обележава се Дан безбедности деце на Интернету. Програм безбеднијег Интернета подржава двадесет седам држава - чланица Европске Уније, и још четрдесетак земаља света.

Девети фебруар обележава се у целом свету као Дан безбедности деце на Интернету.

Европска унија је 2008. године усвојила четворогодишњи програм безбеднијег Интернета, што је подржало осамнаест водећих веб компанија.

Али, бригом о безбедности деце никако не сме да се угрози њихова приватност.

Конвенцијом о правима детета гарантовано им је право на приватност које је неодвојиво од права на поштовање најбољег интереса детета.

Психолог Нада Кораћ сматра да родитељи имају право да појачају контролу над својом децом укилико сумњају да је дете изложено непримерним садржајима Интернета.

"Ако родитељ рецимо сумња да је дете изложено непримереним садржајима, да је можда превише изложило своју приватност, има право да у име његовог најбољег интереса појача контролу и можда прекрши право на приватност. Али оно што је јако важно јесте да при том зна да крши ово друго право", рекла је Кораћ.

Контрола подразумева надзор родитеља над понашањем детета и разговор о томе шта раде на Интернету, где се њихов утицај и завршава.

Кораћ је навела да Влада и Интернет компаније могу да помогну у ширењу свести о опасностима које прете деци.

"Оно што би требало да се тиче Влада и Интернет компанија јесте у ствари шта оне могу да учине највише и најбоље да би помогле да се та свест развије. Како ће јасно, прецизно и потпуно информисати децу о томе које им опасности прете. Ако могу јавно да докажу да су све урадили онда је то већ један важан корак напред", објаснила је Кораћ.

Програм безбеднијег Интернета подржава двадесет седам држава - чланица Европске Уније, и још четрдесетак земаља света, што нам даје довољно могућности да се на време заштитимо од опасности које вребају у виртуелном свету.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. октобар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи