уторак, 15.12.2009, 11:07 -> 12:39
Годишњица Колубарске битке
Манифестација обележавања 95. годишњице Колубарске битке одржана је код Спомен-храма Светог Димитрија у Лазаревцу, у чијој крипти почива око 40.000 страдалих војника. Венце су положили представници Владе, Војске Србије и амбасада.
Централна државна манифестација обележавања 95. годишњице Колубарске битке одржана је код Спомен-храма Светог Димитрија у Лазаревцу, у чијој крипти почива око 40.000 страдалих српских и аустроугарских војника.
Централну државну церемонију предводио је начелник Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Милоје Милетић.
Милетић је изјавио да је Колубарском битком остварена једна од највећих победа, не само српске војске, него и савезничких снага у Првом светском рату.
"Зато смо данас овде да одамо почаст тим славним стратезима, знаним и незнаним, онима који су у стубове победничке стратегије уградили своје животе, онима који су бриљантном војничком победом висок уздигли међународни кредибилетет Краљевине Србије у свету захваћеном ураганом великог рата", рекао је Милетић.
Истичући да припадници Војске Србије и данас уче на примерима стратега Колубарске битке, Милетић је рекао да се Војска и систем одбране у целини налазе у континуираној трансформацији и да ће Војска Србије наставити са професионализацијом и у наредним годинама.
Поводом годишњице битке код Спомен-храма Светог Димитрија у Лазаревцу изведен је пригодан културно-уметнички програм, у којем је наступио драмски уметник Михаило Јанкетић и група певача у режији Јована Ристића.
Највећа победа 1914. године
Венце су положили представници Владе, Војске Србије, амбасада Аустрије, Мађарске, Словачке, Чешке, Русије и Велике Британије и невладиних организација опредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.
Организатори манифестације су Министарство рада и социјалне политике сектор за борачко-инвалидску заштиту, Министарство одбране и Општина Лазаревац.
Колубарска битка је највећа српска и савезничка победа остварена током 1914. године, али и уџбенички пример вештог стратегијског деловања малобројније и слабије опремљене оружане силе.
Тактика коју је применио генерал Живојин Мишић, након победе на Колубари одликован чином војводе, представља јединствени пример војно-стратегијског преокрета који је донео најзначајнију победу у читавом Првом светском рату.
Колубарска битка трајала је од 15. новембра до 15. децембра 1914. године, на ширем северозападном подручју тадашње Краљевине Србије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 9
Пошаљи коментар