Преглед штампе (01. 12. 2009.)

Политика: Борба за интерпретацију саветодавног мишљења, Press: Лоша вест - Русија у Србији гради нуклеарку, Новости: Заседају кад имају времена, Блиц: Пилотираћу на првом лету Београд – Беч, пишу београдске дневне новине

Борба за интерпретацију саветодавног мишљења

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изразио је очекивање да ће Међународни суд правде изаћи са мишљењем које ће у великој мери бити у складу са становиштем Србије - да је проглашена независност Косова противна међународном праву.

Јеремић је, у интервјуу "Политици", упозорио да је дан после доношења саветодавног мишљења Међународног суда правде за Србију од највеће важности, јер постоји опасност да неко покуша да став суда произвољно протумачи.

Он је рекао да очекује да ће исход расправе у МСП за Србију бити такав "да нам неће бити претерано тешко да нашу интерпретацију учврстимо као преовлађујућу у међународној арени", како би дошло до обнове преговора.

"Ако дође до обнове преговора мора се пронаћи решење у коме неће бити тоталних добитника и тоталних губитника, и Београд и Приштина мораће да направе уступке", казао је српски министар, који ће данас присуствовати почетку јавне расправе у хашкој Палати мира.

На питање да ли постоји опасност да овај процес може са правног да склизне на политички терен, на чему ће инсистирати Приштина и оне земље које подржавају независност Косова, Јеремић је рекао да је Србија такву могућност предвидела.

"Управо је то био разлог због чега смо након великог тријумфа у Генералној скупштини, када смо се изборили за одлазак на Међународни суд правде, наставили предано да радимо како би што већи број држава узео активно учешће у процесу", навео је он.

Јеремић је подсетио да је ово први пут у историји да се суд изјашњава о легалности једностраног проглашења сецесије дела територије једне међународно признате државе у мирнодопским околностима.

Према његовим речима, "процес се одвија под лупом међународне јавности јер значајан број земаља на наш позив учествује у јавној расправи, што нам улива оптимизам".

"Уз подршку једног броја изузетно утицајних земаља које су се пријавиле да учествују у овом процесу на нашој страни уверен сам да ћемо курс дискусије, ипак, успети да усмеримо на то да ли је сам чин проглашења независности био правно валидан. Сматрамо да у правном домену имамо највећу шансу и изборили смо се да ову утакмицу играмо управо на том терену", нагласио је Јеремић.

Лоша вест - Русија у Србији гради нуклеарку

Србија озбиљно преговара са Русијом о изградњи прве нуклеарне електране на својој територији, открио је јуче руски амбасадор у Београду Александар Конузин.

Ову информацију јуче су одбили да коментаришу и кабинет председника Тадића и кабинет премијера Цветковића, а министри са којима је разговарао Прес тврде да о свему немају појма. При том је у Србији још увек на снази мораторијум на изградњу нуклеарки из 1986. године.

Амбасадор Конузин је изјаву о изградњи нуклеарне електране дао у Новом Саду.

- Владе Русије и Србије воде озбиљне разговоре о изградњи нуклеарне електране у Србији. Србија жели да постане земља извозник енергије, јер за то има ресурсе, а Русија је спремна да јој у тој намери помогне на партнерски начин, заједничким улагањем - рекао је Конузин, а пренела РТВ Војводина.

Међутим, Прес јуче није могао да добије потврду ове информације код највиших државних органа, а Министарство енергетике је чак све демантовало. У кабинету председника Бориса Тадића кратко су нам рекли да „немају коментар", док у кабинету премијера Мирка Цветковића, и поред обећања, нисмо добили одговор до закључења овог издања Преса.

Портпарол Министарства енергетике Милан Будимир рекао нам је да „Влада није планирала изградњу нуклеарне електране".

На питање да ли је тачна Конузинова тврдња да је Србија договорила изградњу хидроелектрана са Италијом и Немачком, он је одговорио да јесте, уз напомену да су потписани протоколи о сарадњи. У Министарству екологије су нам рекли да се „с обзиром на постојећи мораторијум и законску забрану није разговарало са било ким о изградњи нуклеарне електране".

Заменик премијера Ивица Дачић био је затечен нашим питањем да ли зна ишта о договору са Русима.

- Заиста не знам ништа о томе. Питајте надлежна министарства, али мислим да то није тачно - поручио је Дачић.

Потпредседник Владе и министар науке Божидар Ђелић такође каже да није упознат са планом изградње нуклеарке.

Прес је у Амбасади Русије покушао да добије објашњење Конузинове изјаве, али нам није стигао никакав одговор.

Заседају кад имају времена

Влада Србије све чешће „заборавља" на устаљени обичај да редовне седнице одржава четвртком, па се заседања заказују телефонски, мимо уобичајених термина и - „кад падне"! Министри се, на пример, прошле седмице нису ни видели, а седницу на којој су одлучивали о захтевима студената у протесту, одржали су телефонски.

Вероватно да би све надокнадили, чланови Владе су у понедељак имали заседање, а и у уторак ће да гласају за предлог буџета за 2009. годину. У Немањиној 11 су нам објаснили да је неписано правило да се седнице одржавају четвртком, али да то не може увек из техничких разлога да се испоштује:

- Нигде не пише да је Влада обавезна да одржава седнице било ког дана, па ни четвртком - рекао нам је Миливоје Михајловић, директор Владине канцеларије за медије.

Према његовим речима, седница прошле недеље није могла да се одржи јер нису били завршени сви технички детаљи око буџета, па је заседање померено за ову недељу.

- Није суштина у томе када ће седница да се одржи већ да ли ће неки посао ефектно да се заврши. Не видим зашто је било коме битно да ли ће Влада да доноси одлуке петком, четвртком или уторком - каже нам Михајловић.

Претходне владе су, да подсетимо, одржавале редовне седнице сваког четвртка, а после заседања су одржаване конференције за новинаре. Током мандата садашње Владе, често се после седница, уместо обраћања новинарима шаљу - писана саопштења.

Пилотираћу на првом лету Београд - Беч

Очекујем велико интересовање за летове на линији Београд - Беч, поготову зато што из вашег главног града за Беч лете само „Јат ервејз" и „Остријан", а и карте су код њих знатно скупље. То је један од главних разлога зашто смо изабрали ову дестинацију - каже у интервјуу за „Блиц" Ники Лауда, власник ове нискотарифне авио-компаније, јавности много познатији као легенда Формуле 1 који је у Београд у понедељак допутовао пилотирајући својим авионом.

Лауда додаје да ће ова аустријска нискотарифна компанија од 1. фебруара од Београда до Беча летети за само 29 евра, сваког дана осим суботом авионом типа „Ембраер 190".

- Компанија „Флај Ники" за сада планира да уведе поред Београда нове летове и за Букурешт и Софију. Али не размишљамо да из Београда летимо директно за друге дестинације. Послујемо по принципу да почињемо са ценом карте од 29 евра, а што се више ближи датум путовања цена расте. Са овом концепцијом можемо да понудимо могућност летења људима који раније нису могли да путују.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње